Pokrycia dachowe: dachówka, papa, blacha

Budmat
Blach-pol
Blachotrapez
Creaton
Roben
Braas
icopal
Iko
Koramic

Pokrycia dachowe: dachówka, papa, blacha

  1. Strona główna
  2. »
  3. Pokrycia dachowe: dachówka, papa, blacha

Pokrycia dachowe to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych przy budowie domu. Różnorodność materiałów pozwala dobrać pokrycie w taki sposób, by spełniało swoje zadania. W zależności od priorytetów, można dobrać materiały pod względem ceny, jakości i trwałości.

Do produkcji pokryć z blachy, zwykle wykorzystuje się metale takie jak: stal, aluminium, miedź czy stop cynku z tytanem. Najczęściej używa się stali ocynkowanej, gdyż koszt takiego wykończenia jest stosunkowo niski. Gwarancja producentów szacowana jest na 10-15 lat, dlatego też idealnie sprawdzi się dla osób niewykluczających przeprowadzki w przyszłości. Blachy aluminiowe mogą mieć powierzchnię gładką lub młotkową. Korodują znacznie wolniej niż stalowe, ale są bardziej podatne na zniekształcenia. Miedź jest metalem plastycznym, łatwym w obróbce oraz odpornym na wszelkiego rodzaju korozje. Blachy miedziane są jednak zdecydowanie najdroższym materiałem. Blachy tytanowo-cynkowe powstają w procesie walcowania cynku z domieszką tytanu i odrobiną miedzi oraz aluminium. Tytan posiada właściwości zwiększające wytrzymałość na uszkodzenia, a miedź – odporność na rozciąganie. Decydując się na blachowe pokrycie, warto zwrócić uwagę na zawartość ocynku, alucynku oraz powłoki dekoracyjnej, gdyż składają się na warstwę antykorozyjną, która jest odpowiedzialna za trwałość produktu.

W latach 60. i 70. pokrywanie dachów papą odbywało się dość często, głównie na budynkach typu kostka, gdzie dachy miały postać płaską. Dziś, materiał wykorzystywany bywa często do naprawy. O tym, czy dach, który pokryty jest papą, wymaga naprawy czy wymiany pokrycia, decyduje skala uszkodzeń. Podczas wykańczania tym materiałem, należy pamiętać o tym, by wszystkie wgłębienia i pęknięcia zostały wyrównane. Stosuje się do tego specjalne preparaty bitumiczne. Papa musi być odpowiednio rozgrzana, by asfalt, znajdujący się od spodniej strony, wypłynął i skleił się z podłożem. Najlepszym rozwiązaniem przy doraźnym zabezpieczeniu dachu może okazać się papa na osnowie tekturowej lub z welonu szklanego, klejona lepikiem. Papy zgrzewalne oksydowane nadają się w przypadku, gdy istotne są jak najniższe koszta, lecz wiąże się to z koniecznością ponownej konserwacji po upływie 8-10 lat. Tam, gdzie liczy się czas, najskuteczniejsze będą papy modyfikowane SBS do jednowarstwowych pokryć dachowych, mocowane mechanicznie.

Dachówki ceramiczne są jednymi z najstarszych, a zarazem najtrwalszych pokryć dachowych. Są one szczególnie odporne na wszelkie warunki pogodowe. Dachówki ceramiczne bywają ciężkie, dlatego wymagają masywnej więźby dachowej. Najlepiej sprawdzą się tam, gdzie budynek narażony jest na działanie silnego wiatru, gdyż minimalizują ryzyko uszkodzeń. Dodatkowym atutem jest tłumienie hałasów, wywoływanych przez deszcz. Wysoka cena tego typu pokrycia jest adekwatna do jakości, a okres gwarancyjny wynosi w tym przypadku nawet 50 lat. Dachówki betonowe, choć podobne do ceramicznych, są ich tańszym odpowiednikiem. Działają również zabezpieczająco podczas niedogodnych warunków pogodowych, jednak pokrycie farbą akrylową powoduje konieczność odmalowywania dachówek co kilkanaście lat.

Podczas doboru odpowiedniego pokrycia dachowego warto kierować się nie tylko ceną, ale również jakością i trwałością. Konieczność częstej wymiany pokrycia może spowodować wydanie większej ilości pieniędzy niż jednorazowa, większa inwestycja. Materiały należy dobrać według potrzeb, lecz najlepiej zasięgnąć rady fachowca.

Skontaktuj się z nami: