Marcowe prace ogrodowe

Przez chmury przebija coraz więcej słońca, robi się cieplej, częściej słychać śpiew ptaków za oknem… Wiosna idzie! Jest to czas, w którym dostajemy prawdziwego kopa energetycznego – i dobrze, bo przyda nam się podczas marcowych prac ogrodowych. Przygotowanie działki do wiosny jest czasochłonnym i wymagającym zajęciem, ale też koniecznym, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem w lecie. Prace powinniśmy rozpocząć od oględzin całej działki – skontrolujmy stan trawnika oraz wszystkich roślin, które zimowały. Pozwoli nam to lepiej rozplanować zadania, a jest ich całkiem sporo. Jeśli pogoda sprzyja, możemy podjąć się prac ogrodowych już na początku marca.

Sprawdzenie stanu gleby i nawożenie

W pierwszej kolejności trzeba zbadać odczyn gleby po zimie. W tym celu można użyć papierków lakmusowych lub kwasomierza. Pozwoli to lepiej dobrać rodzaj nawozu do naszej ziemi, a w konsekwencji – zagwarantuje lepszy wzrost roślin. Jeśli chodzi o odmiany nawozów, to mamy do wyboru naturalny kompost, który gromadziliśmy cały rok, i nawozy gotowe dostępne w sklepach ogrodniczych. Różne rośliny potrzebują różnych nawozów, dlatego ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z ich przeznaczeniem. Po zaaplikowaniu, konieczne jest porządne podlanie ziemi – wpłynie to na lepsze wchłanianie się dobrych składników w głąb gleby.

Usuwanie okryć zimowych i przycinanie

Drugim krokiem jest zadbanie o nasze drzewa i krzewy. Zaczynamy od sukcesywnego zdejmowania ich okryć. Następnie musimy usunąć wszystkie złamane lub objęte chorobom gałęzie. Po wykonaniu tej czynności powinniśmy sprawdzić, czy cięcia są prześwietlające. Stopniowo ściągamy również otulinę z róż, iglaków, magnolii i hortensji, jednak nie do końca, ponieważ chłodniejsze marcowe dni mogą nas jeszcze zaskoczyć. Jeśli posiadamy rośliny jednoroczne, które kwitną latem, musimy przyciąć ich gałęzie mniej więcej na dwadzieścia centymetrów nad ziemią.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik, czyli jeden z najbardziej reprezentacyjnych elementów naszego ogrodu, musimy oczyścić ze wszelkich pozostałości zimowych – zagrabiamy liście i gałązki. Ale poprawić jakość trawy, dobrze jest użyć wertykulatora, czyli urządzenia, które robi bardzo głębokie dziurki w darni. Dzięki temu murawa będzie lepiej napowietrzona, a woda będzie szybciej i głębiej docierać do ukorzenienia.

Sadzenie i wysiewy

Marzec to czas, kiedy powinniśmy posadzić krzewy, a mianowicie iglaki oraz róże. Gdy temperatura się bardziej ustabilizuje, czyli zazwyczaj od połowy marca, możemy się zabrać za sadzenie lilii, dalii, mieczyków i begonii. W marcu wysiewamy pietruszkę, dymkę, groch czy marchew oraz większą część roślin jednorocznych, jednak pamiętajmy, aby wcześniej upewnić się, że dana roślina jest do tego przeznaczona.

Co prawda marcowe prace ogrodowe są ciężkie, ale gdzieś na końcu głowy czai się perspektywa cudownego, pachnącego ogrodu letniego, a to zdecydowanie dodaje sił! Warto wcześniej zaplanować wszystkie obowiązki, ponieważ w dużym stopniu przyspieszy i usprawni to naszą pracę.