MONTAŻ DRZWI


Montaż drzwi wiąże się nie tylko z ich efektem wizualnym dla odwiedzających nas gości, ale także z ich poprawnym działaniem, jak również ochroną przed hałasem czy uciekaniem ciepła. Dobrze zamontowane drzwi to nie tylko komfort mieszkania, ale również mniejsze rachunki! Montaż drzwi zewnętrznych powinien zostać starannie wykonany, uwzględniając sugestie i instrukcje producentów drzwi. Niedostosowanie się do zaleceń może skutkować problemami z otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz powstawaniem mostków cieplnych, które mogą być przyczyną wyższych rachunków za ogrzewanie!

Podstawowym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę montując drzwi jest ich prawidłowe umieszczenie w ścianie. W zależności od jej rodzaju, inaczej osadzona zostaje ościeżnica. Przed montażem ościeżnic należy sprawdzić rozkład temperatury w ścianie. Prawidłowo zamontowana ościeżnica posiada oś symetrii tam, gdzie przy temperaturze -15 stopni w ścianie mamy temperaturę 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu unikamy przemarzania na styku ościeżnicy i muru. W ścianie jednowarstwowej, aby rozkład temperatury w murze i drzwiach był podobny, ościeżnica powinna być osadzona w połowie grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej ościeżnica powinna znajdować się na granicy warstwy nośnej oraz ocieplenia. Uzyskując takie umiejscowienie, w trakcie ocieplania budynku część ościeżnicy zostanie przykryta warstwą termoizolacji oraz tynku. Jeśli w budynku posiadamy ścianę trójwarstwową, ościeżnica powinna się znaleźć w warstwie termoizolacji termicznej. Przy tej formie należy jednak zachować szczególną ostrożność oraz uwagę! Nie jest bowiem możliwy montaż za pomocą kołków rozporowych czy też kotew.

Montaż drzwi zewnętrznych uzależniony jest także od momentu, w którym będziemy je umieszczać. Jeśli będzie to podczas wznoszenia ściany – kotwy należy wmurować w trakcie budowy, jednakże najczęściej drzwi wstawiamy już po wybudowaniu – wtedy ościeżnicę montujemy na dyble. Drzwi wewnętrzne to najczęściej drzwi do pokoi, biur czy pomieszczeń socjalnych lub łazienek. Modele drzwi wewnętrznych różnią się od siebie wyglądem, bowiem wybierać możemy te zabudowane w całości lub z ozdobnymi elementami przeszkleń. Są one o wiele prostsze do montażu, a często sami producenci ułatwiają nam pracę, fabrycznie montując na przykład szyldy od zamków lub zawiasy. Jednakże prawidłowe zamontowanie drzwi, bez ubytków oraz uszkodzeń wiąże się przede wszystkim z poprawnym osadzeniem ościeżnicy w otworze. Ościeżnica może zostać dostarczona w dwojaki sposób: jako gotowy element bądź trzyczęściowy zestaw do złożenia. Przy łączeniu segmentów należy pamiętać, aby pomiędzy elementami pionowymi i poziomymi zachować kąty proste. Prawidłowo zamontowaną ościeżnicę stabilizuje się za pomocą plastikowych bądź drewnianych klinów, które należy włożyć pomiędzy ościeżnicę a ścianę. Do prawidłowego funkcjonowania drzwi należy sprawdzić, czy ościeżnica jest dobrze osadzona zarówno w pionie, jak i poziomie – gdy znajdziemy jakąś nieprawidłowość, należy dokonać korekty ustawienia.

Przed montażem skrzydeł drzwiowych upewnijmy się, czy nie wymagają one lakierowania lub malowania. Takie prace należy wykonać przed rozpoczęciem montażu ościeżnic, tak aby było ono suche, gdy przyjdzie na nie kolej. Nie obawiajmy się, gdy drzwi okażą się za długie – większość modeli można dowolnie przycinać, dopasowując je do wysokości naszego przejścia. Ważne jest natomiast, aby nie przycinać drzwi do łazienek czy kuchni! Posiadają one specjalną szczelinę wentylacyjną, która przy skróceniu ulegnie zmniejszeniu, tym samym tracą swoje możliwości wentylacyjne.

Dlaczego do montażu drzwi zaleca się do skorzystania z usług profesjonalistów? Ponieważ od ich poprawnego umiejscowienia zależy na długo nasz komfort mieszkania. Drzwi to inwestycja na długie lata i chociaż pomimo tego, że oferta w sklepach jest bardzo szeroka i moglibyśmy je niemal codziennie zmieniać, w głównej mierze decydujemy się na droższy zakup, który posłuży nam na lata. Najczęściej na zmiany decydujemy się podczas większych remontów, takich jak wymiana podłóg, malowanie czy też przeróbki budowlane. Możemy wtedy dopasować wygląd drzwi do charakteru pomieszczenia, tak aby było ono wizualnie spójnie. Do niedawna spotkać się można było z modą, gdzie drzwi były z tego samego materiału bądź o tym kolorze, co panele. I chociaż teraz przebierać możemy w setkach kolekcji różnych marek, zazwyczaj stawiamy na klasykę.

 

POZOSTAŁE USŁUGI W NASZEJ OFERCIE