Co warto wiedzieć o gotowych zbrojeniach?

Trudno rozpocząć gruntowne prace, bez podstawowych materiałów, do których należy m.in. beton. Wykorzystuje się go do budowy fundamentów, wznoszenia ścian piwnicznych, czy stropów. Czasami zbrojone są także schody, stropy i balkony. Gotowe zbrojenia są przydatne także przy wykańczaniu i wyrównywaniu warstw posadzki. Podstawą jest dobór odpowiedniej klasy, do rodzaju wykonywanej pracy. Pomimo tego, że jest to materiał wytrzymały, cechuje go kruchość. Dla wzmocnienia konstrukcji i odporności na rozciąganie, stosowane są wytrzymałe stalowe, gotowe zbrojenia, które zatapia się w betonie.

Z czego wykonane są gotowe zbrojenia?

Gotowe zbrojenia to fabrykaty wykonywane ze stali zbrojeniowej, o różnej klasie i gatunku. To, jakie parametry stali i prętów wybrać, określa projekt budowlany. Stal można podzielić na pięć klas zaczynając od najsłabszej oznaczonej AO, po najmocniejszą AIIN.

Rodzaj stali informuje, z jakiego stopu została ona wykonana, jaką posiada zawartość węgla i do jakich prac budowlanych można ją wykorzystać. Do strzemion zwykle wykorzystuje się stal klasy A0 i A1. Do zbrojenia głównego zwykle stosowana jest stal klasy A2, A3, AIIIN. Można śmiało powiedzieć, że dobór odpowiedniego typu stali jest zarówno pierwszym, jak i najważniejszym krokiem w budowanego trwałego i solidnego obiektu. Istotny jest także wybór odpowiednich prętów. Znaczenie ma zarówno grubość, liczba jak i odległość pomiędzy nimi. W ofercie Rampa Imielin znajdują się konstrukcje z wszelkiego rodzaju stali, a specyfika może zostać dopasowana na życzenie klienta.

Z jakich elementów składają się zbrojenia?

Zbrojenia składają się najczęściej z następujących elementów:

  • prętów prostych,
  • prętów giętych w figury
  • strzemion.

Pręty i strzemiona należy przyciąć i trwale ze sobą połączyć w taki sposób, by stworzyć belki zbrojeniowe. Jest to proces czasochłonny i kosztowny. Wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów, produkowane są gotowe zbrojenia, które przyspieszają prace budowlane. Przygotowywane są one na podstawie rysunków konstrukcyjnych, co daje pewność, że będą pasować do konkretnego projektu. W takim przypadku proces cięcia i dopasowania stali jest pomijany i od razu można przejść do układania prefabrykatów i zalewania ich betonem. Gotowe zbrojenia gwarantują także, że konstrukcja będzie odpowiednio odporna.

Grono specjalistów Rampa Imelin doradzi przy wyborze odpowiednich zbrojeń, a także przygotuje gotowe zbrojenia na zamówienie. Odpowiednie dopasowanie tego elementu gwarantuje, że wykończona konstrukcja będzie solidna i bezpieczna przez wiele lat.