Co zrobić w ogrodzie na jesień?

Jesień to przede wszystkim czas porządków, a także  czynności, dzięki którym ogród bezpiecznie przetrwa zimę. Ogrodniku! Koniecznie sprawdź, o jakich jesiennych pracach w ogrodzie nie możesz zapomnieć! 

Przenieś do wnętrza wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe

Wrzesień to idealny moment, by zabrać do domu rośliny typowo pokojowe. Pilnuj tego czasu w kalendarzu. Jeżeli się spóźnisz, dla rośliny jesień w ogrodzie, może okazać się zabójcza. Nie czekaj na pierwsze przymrozki!

Sadź i przesadzaj rośliny

Jesień to bardzo pracowity okres dla ogrodnika. Na ten czas przypada sadzenie oraz przesadzanie roślin. Koniec września to odpowiedni moment na przesadzanie iglaków czy sadzenie żywopłotu. Natomiast październik jest miesiącem dla krzewów i drzew liściastych, a także drzew owocowych – lecz nie wszystkich! Pamiętaj, że gatunki wrażliwe na mrozy takie jak brzoskwinie czy morele sadzimy dopiero wiosną!

Zgrab nadmiar liści

Czynnością, nie przez wszystkich lubianą i dość monotonną, za to niezwykle istotną jest systematyczne grabienie liści. Pozostawienie liści na połaci trawy, które w jesiennych warunkach szybko się rozpadają, może spowodować gnicie trawnika, a także powstanie w nich dziur. Jeśli masz taką możliwość, nie wyrzucaj liści, świetnie nadadzą się one na kompost. Warto również zostawić niewielkie kupki liści wraz z gałązkami, z których z pewnością ucieszą się przyjaciele ogrodu np. jeże, które są niezawodnymi tępicielami owadów oraz szkodników.

Zabezpiecz rośliny od mrozu

Prawidłowe zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych jesienią.

Co możesz zrobić, by chronić rośliny przed mrozem?

  • Zabezpiecz ziemię wokół roślin przed mrozem i utratą wody,
  • usyp  kopczyki wokół krzewów i pnączy,
  • osłoń rośliny przewiewnym materiałem,
  • biel drzewa owocowe wapnem,
  • zwiąż liście traw ozdobnych.

Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy

W kompleksowym i obszernym Centrum Ogrodniczym znajdziesz aż 100 rodzajów sprzętu ogrodowego. Nie wszyscy ogrodnicy jednak pamiętają, że na jesień należy go dokładnie zabezpieczyć i zakonserwować. 

Narzędzia do kopania takie jak grabie czy łopaty, oraz narzędzia do cięcia warto oczyścić wodą i drucianą szczotką. Kolejno dokładnie osuszyć i zakonserwować.  Zawory doprowadzające wodę należy zamknąć, a wszystkie krany odkręcić oraz pozbyć się z nich wody, by uniknąć rozsadzenia rury.

Przygotuj ogród na sezon jesienno-zimowy, tak aby wiosną znów cieszył oczy! Nasi specjaliści z Centrum Ogrodniczego Rampa Imielin chętnie Ci doradzą. Zapraszamy!