Czy zima to dobry czas, aby kupić materiały budowlane?

Najlepszym okresem, aby rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu jest wiosna. Tak więc o zakupie materiałów budowlanych można pomyśleć jeszcze podczas zimy. Należy dokładnie przekalkulować i przeanalizować tę opcję, ponieważ dzięki niej możemy sporo zaoszczędzić!

Korzyści z kupowania materiałów z wyprzedzeniem

Przerwa w budowie spowodowana mrozem czy opadami deszczu i śniegu to idealny moment, aby przymierzyć się do zakupu materiałów budowlanych. Dlaczego warto to zrobić akurat w tym okresie? Bardzo często składy budowlane starają się wyprzedać towary, ponieważ nieopłacalne jest dla nich utrzymywanie nadmiernego stanu magazynowego – generuje to niepotrzebne koszty.

Z tego właśnie powodu w mroźnych miesiącach warto śledzić promocje i wyprzedaże marketów. Kolejnym atutem jest duża oszczędność czasu. Gdy pogoda się poprawia, można w błyskawicznym tempie wznowić przerwane prace lub rozpocząć budowę domu. Jeśli czekalibyśmy z zamówieniem materiałów na cieplejsze dni, to prawdopodobnie prace budowlane ruszyłyby z lekkim opóźnieniem, a dodatkowo ceny tych towarów nie byłyby już tak atrakcyjne, jak w okresie zimowym.  

Co kupować zimą, a z czym warto poczekać?

Materiały, które spokojnie mogą poczekać na wykorzystanie, to stal budowlana, bloczki silikatowe czy beton komórkowy. Jeżeli hurtownia budowlana nie oferuje możliwości składowania towarów, musimy znaleźć bezpieczne miejsce – magazyn lub składzik, który ochroni je przed wilgocią, temperaturą, ale również kradzieżą. Warto pamiętać o tym, że takie materiały jak cement, wełna mineralna, gips, klej w proszku czy styropian nie nadają się do przechowywania. Rezerwacja tych właśnie towarów na konkretną, wiosenną datę pozwoli nam wejść na budowę bez żadnego poślizgu. 

Zakup materiałów budowlanych z wyprzedzeniem to naprawdę bardzo dobry pomysł, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, które z nich nadają się do składowania, a które nie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy poradzić się sprzedawcy lub przeczytać etykietę towaru. Gdy załatwimy kwestię miejsca do przechowywania – czy to będzie magazyn hurtowni czy samodzielnie znaleziony składzik – musimy upewnić się, że warunki w nim panujące nie wpłyną niekorzystnie na właściwości materiałów budowlanych. Zimowe zakupy pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, więc chyba warto?