Jak dobrze przygotować się do malowania ścian w domu?

Dom to miejsce, w którym odpoczywamy i spędzamy większą część dnia, warto więc zadbać o jego dobry stan i od czasu do czasu odświeżyć wnętrze. Jedną z częstszych prac remontowych jest odświeżanie ścian. Chcąc cieszyć się nienagannym wyglądem, należy odpowiednio przygotować się do malowania.

Malarz i jego przygotowanie

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie się do malowania. Do tego typu prac konieczne będzie założenie stroju roboczego, czyli kombinezonu, który zapewni komfort pracy i sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się zabrudzonych ubrań. Aby móc sprostać wyzwaniu, konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia. Zanim przystąpimy do działania, należy upewnić się, że mamy przy sobie niezbędne przedmioty tj. wałki i pędzle do malowania, farby do ścian i sufitów, folię malarską, drabinę, taśmę i kuwetę malarską oraz narzędzie–mieszadło, które pozwoli nam na dokładne rozmieszanie struktury farby tak, aby uzyskać jednolity, atrakcyjny kolor.

Pole do manewru

Skoro zadbaliśmy o odpowiednią ochronę naszych ubrań, warto zająć się zabezpieczeniem mebli znajdujących się w pokoju. W miarę możliwości powinniśmy zadbać o jak największe “oswobodzenie” powierzchni, wynosząc niepotrzebne meble do drugiego pomieszczenia. Meble pozostawione w danym pokoju oraz pozostałe elementy takie jak drzwi czy parapet, warto zakryć przy użyciu specjalistycznej folii malarskiej oraz taśmy.

Przygotowanie powierzchni

Zanim nałożymy farbę na ścianę, należy wykonać kilka zabiegów, które odpowiednio przygotują podłoże do idealnego pokrycia powierzchni kolorem. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o wyrównanie ściany – przy pomocy szpachli należy pozbyć się wszelkich wypukłości. Papier ścierny pozwoli na “oszlifowanie” i złagodzenie powstałych chropowatości. W miejscach, gdzie powstały ubytki, należy wypełnić lukę masą szpachlową, dostępną w hurtowniach budowlanych. Wyrównaną ścianę można teraz odtłuścić, aby zapewnić jak najlepsze krycie i przyczepność farby, nie niszcząc przy tym jej struktury. Do tego celu najlepiej wykorzystać odpowiedni detergent, czyli mydło malarskie. Po wyschnięciu powierzchni możemy przystąpić do pierwszych ruchów pędzli oraz wałków.

Odpowiednie przygotowanie się do malowania ścian, zagwarantuje sprawniejszy przebieg prac, bez konieczności jej przerywania. Postępując w ten sposób, uzyskamy gładkie i estetycznie pomalowane ściany, dlatego nie zwlekajmy i odświeżmy swoje wnętrze jeszcze dziś!