Jak poznać, czy należy wymienić pokrycie dachowe czy wystarczy naprawa obecnego?

Wymiana pokrycia dachowego nie cieszy raczej nikogo — jest to bowiem dość kosztowna, a przy tym także skomplikowana inwestycja. Może jednak być tak, że dalsze naprawy nie będą miały sensu i bardziej opłacalny będzie remont dachu. Jak więc zdecydować, co będzie najkorzystniejsze? 

Wymiana pokrycia dachowego - od czego zacząć?

Przeciekający sufit, uszkodzone rynny, przebarwienia pokrycia, uszkodzenia konstrukcji — wszystko to ma wpływ na to, w jakim stanie jest więźba dachowa i zadaszenie. Jeśli jednak nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, ciężko będzie Ci samemu ocenić, czy potrzebna jest wymiana pokrycia dachowego. Dlatego pierwszym krokiem w przypadku niepokojących znaków, powinno być umówienie się z dekarzem oraz konstruktorem. Ocenią oni stan blach, nośność i udźwig, a przede wszystkim przekażą Ci informacje o tym, jakie działania należy dalej podjąć. 

Rodzaje pokrycia dachowego

Duże znaczenie w przypadku wymiany pokrycia dachowego ma również jego rodzaj. Jeśli dach przecieka, niekoniecznie będzie potrzebny remont całego zadaszenia, a tylko prawidłowe ułożenie obróbek blacharskich. Blachę można także łatać — jednak to rozwiązanie krótkotrwałe. Na szybką i łatwą naprawę pozwalają również dachówki, które pozwolą zastąpić zniszczone elementy nowymi. Tego typu prace remontowe z pewnością nie obciążą Twojego budżetu w tak znaczący sposób, jak całkowita wymiana pokrycia dachowego

Kiedy należy zainwestować w wymianę pokrycia dachowego?

To rozwiązanie powinni przemyśleć zwłaszcza właściciele starych, dawno nie remontowanych domów. Wymiana pokrycia dachowego z pewnością sprawi, że budynek będzie się prezentował znacznie lepiej. Modernizacja pozwoli Ci również na nowo zaaranżować poddasze i sprawić, że będzie ono funkcjonalnym pomieszczeniem. Najważniejszymi aspektami są jednak te wynikające z poprawy konstrukcji więźby i pokrycia dachowego: wymiana uszkodzonych elementów oraz wybór nowych rozwiązań, niedostępnych kilkanaście lat temu. Wymiana pokrycia dachowego pozwoli Ci na przykład na docieplenie domu, co z pewnością korzystnie przełoży się na rachunki. 

Wymiana pokrycia dachowego to z pewnością nie jest łatwa decyzja. Jeśli zależy Ci na opinii fachowców, koniecznie sprawdź naszą ofertę remontową. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami, którzy sprawdzą stan zadaszenia i więźby dachowej. Zapraszamy do kontaktu!