Prace w ogrodzie, o których trzeba pamiętać zimą

Jak przygotować dom i ogród na zimę?

Zima to okres mrozu, wiatru i pluchy. Większą część naszego wolnego czasu z miłą chęcią spędzamy wtedy w domu. Jednak trzeba pamiętać, że do tej pory roku należy odpowiednio przygotować nasz ogród oraz mieszkanie lub dom. Sprzedamy Wam parę przydatnych porad, które pomogą zabezpieczyć się przed nadchodzących chłodem.

Co w domu?

Na początku na tapet weźmiemy okna. Jeśli są one nieszczelnie, to bardzo dużo ciepła, a jednocześnie naszych pieniędzy z portfela po prostu nam ucieka. Okna fabrycznie ustawione są na tryb letni, co oznacza, że skrzydło okienne nie przylega szczelnie do ramy. Regulacja okien polega na dociśnięciu ich do ramy, aby w jak najmniejszym stopniu przepuszczały zimne powietrze do środka pomieszczenia. Dobrze byłoby również umyć uszczelki i ewentualnie zabezpieczyć je specjalnym środkiem.

Powinniśmy również wyczyścić komin, co będzie skutkowało wydajniejszym ogrzewaniem naszego lokum. Sprawdzenie pieca i instalacji C.O. jest obowiązkowym punktem przygotowań do zimy. Należy je dokładnie oczyścić i skontrolować, czy nie pojawiły się żadne usterki. Odpowietrzenie kaloryferów sprawi, że będą one efektywniej pracować. Jeżeli jesteście mieszkańcami bloku koniecznie zróbcie przegląd piecyka gazowego i zaopatrzcie się w czujnik czadu i dymu.

Wcześniejsze zaopatrzenie się w opał może być dobrym rozwiązaniem. Załatwianie tej sprawy na ostatnią chwilę będzie zapewne kłopotliwe ze względu na duże zainteresowanie klientów.

Co w ogrodzie?

Bardzo ważne jest, aby zanim zaczną się przymrozki, odciąć wodę na zewnątrz naszego domu. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń instalacji. Wyczyszczenie i pochowanie narzędzi ogrodniczych do garażu, szopy lub innego przeznaczonego na to pomieszczenia jest dobrym pomysłem, ponieważ nie zardzewieją one od wilgoci, ani nie zostaną zniszczone przez zwierzęta.

Przed zimą powinno się również opróżnić beczki na deszczówkę. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, co z całą pewnością, skutkowałoby zniszczeniem pojemników. Oczyszczenie i uszczelnienie wszystkich rynien również jest bardzo ważne. Jeśli są one zapchane liśćmi i gałązkami, to roztopiony śnieg nie ma którędy spływać i może przyczynić się do uszkodzenia elewacji naszego domu.

Jeśli chodzi o rośliny, to musimy rozeznać się, które z nich są jednoroczne, a które wieloletnie. Pierwsze z nich powinniśmy wyrzucić do kompostu, natomiast resztę roślin owinąć folią, tkaniną lub agrowłókniną i wstawić do względnie ciepłego miejsca – piwnicy bądź garażu.

Odpowiednie przygotowanie domu i ogrodu na zimne dni jest konieczne. Zmniejszy ono prawdopodobieństwo wystąpienia zniszczeń spowodowanych mrozem. A poza tym poczucie, że wszystko sprawdziliśmy da nam komfort i pozwoli cieszyć się pierwszym śniegiem.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszym marketem budowlanym budowlanym oraz centrum ogrodniczym: