Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Jak zaplanować remont domu, aby wszystko przebiegło szybko i bez strat? Jaki ustalić budżet, by uniknąć niepotrzebnych błędów? Wreszcie – jak ratować sytuację, gdy dom zamienia Ci się w gruzowisko? Remonty bywają na tyle nieprzewidywalne, że zawsze może coś Cię zaskoczyć – i nie zawsze będzie to ukryty pod podłogą zaginiony, drogocenny obraz. Najważniejsze jednak jest to, by uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy zacząć remont?

Niektóre prace remontowe możemy przeprowadzać tylko w konkretnych porach roku – będzie to m. in. wymiana okien oraz różnego rodzaju instalacje (np. grzewcze czy wodne). Czynności te wykonywane są zazwyczaj od wiosny do jesieni. Wówczas szybciej przebiegają także prace wykończeniowe czy malowanie.

Krok po kroku, jak zostać bohaterem remontu

Najważniejsze to mieć plan – najlepiej dobry i prosty. Remont domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie, zatem warto odpowiednio zaplanować kolejność poszczególnych prac. Najpierw zaczynamy od określenia budżetu, jaki możemy na taki remont przeznaczyć. Pieniędzy nigdy nie za wiele – nie ważne, jak skrupulatnie wyliczyłeś wszystkie spodziewane koszty, te niespodziewane pochłoną dodatkowe 20% budżetu – przygotuj się na to.

Profesjonalna ekipa - gwarancja sukcesu

Kiedy kwestie finansowe są już jasne, można przystąpić do wyboru ekipy remontowej. Koniecznie zapytaj wcześniej znajomych, czy nie mają zaufanych budowlańców. Najlepiej, jeśli będziesz mógł zobaczyć efekty ich pracy. Zamawiając materiały niezbędne do wykonania remontu, weź pod uwagę czas oczekiwania – warto zamówić je wcześniej. Pamiętaj jednak, by kupować je sam i zwracać uwagę na jakość wykonania. Remont nigdy nie kończy się na czas – zazwyczaj jednak osiąga ostatni etap w momencie, kiedy wyczerpałeś wszelkie możliwe środki finansowania i stajesz się wściekły na sam dźwięk wiertarki.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Kolejną kwestią jest wybór stylu i zakresu zmian, jakie zajdą się w mieszkaniu. W sieci możemy znaleźć wiele aplikacji, które pomogą nam zaplanować przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach i ustawić meble. Sprawdź kolor – może różnić się od podanego na opakowaniu lub na próbniku. Niekiedy możemy skorzystać z profesjonalnych usług projektanta – taka osoba potrafi zaprojektować wnętrze nie tylko ładnie i modnie, ale również bardziej funkcjonalnie. Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi czy okien przy malowaniu, aby uniknąć dodatkowej pracy przy ich czyszczeniu. Jeśli prace wykonujesz sam, pamiętaj o okularach, maskach czy ubraniu roboczym. Wiele osób poleca również, aby na czas remontu wyprowadzić się ze swojego mieszkania – jeżeli jest taka możliwość, można zamieszkać u rodziny i doglądać prac remontowych.