Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Zimy są coraz cieplejsze, jednak nie zapominajmy o zabezpieczeniu budowy przed niskimi temperaturami i opadami śniegu. Pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i opóźnień. Nie ma znaczenia na jakim etapie przerwaliśmy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy niestety mieć do czynienia z degradacją pojedynczych elementów budynku. Podpowiemy, jak uniknąć takiej sytuacji i na co zwrócić uwagę.

Zabezpieczenie stanu zerowego

Każdy fachowiec wie, że nie powinien rozpoczynać robót ziemnych i wylewania fundamentów, jeśli nie ma pewności, że skończy przed nadejściem mrozów. Czasem lepszym rozwiązaniem jest przeczekanie zimy i wznowienie prac na wiosnę. Dobrze jest dopilnować, aby w trakcie fundamentowania dodać do betonu mieszanek mrozoodpornych, które wpływają na szybkość jego wiązania. Stan zerowy budynku trzeba okryć matami ze słomy bądź styropianu. Na wierzch należy położyć folię i przymocować do ziemi. Ważne jest również zasłonienie podejść instalacyjnych i otworów na schody.

Niedokończony dach

Jeżeli przed nadejściem pierwszych mrozów nie udało nam się pokryć dachu dachówką, to konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie więźby przed warunkami atmosferycznymi. Należy skonstruować prowizoryczne poszycie z desek bądź płyt OSB, a na wierzch położyć papę.

Ochrona stanu surowego otwartego

Budynek w stanie surowym otwartym ma wymurowane ściany nośne i kominy, stropy konstrukcyjne, schody wewnętrzne i pokrycie dachu. Nie posiada natomiast okien, drzwi i ścianek działowych. Na tym etapie należy zabezpieczyć obiekt przed deszczem i śniegiem poprzez zakrycie wszystkich otworów w murach. Można do tego użyć folii, desek lub płyt drewnopodobnych. Ważne jest pozostawienie małej szczeliny, aby do budynku dostawało się trochę powietrza.

Stan surowy zamknięty przed nadejściem zimy

Jest to najbardziej pożądana sytuacja, ponieważ nawet podczas najmroźniejszych dni, prace budowlane nie muszę być wstrzymane. Jednak niezbędne jest względne ogrzewanie obiektu. Zimą można rozpocząć wtedy pracochłonne prace wykończeniowe począwszy od zakładania instalacji, stawianie ścianek działowych po tynkowanie i wylewanie posadzek.

Odpowiednie zabezpieczenia nieskończonej budowy i wykorzystanie do tego wysokiej jakości materiałów pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek, które pociągnęłyby za sobą nieplanowane wydatki.