Jak zaplanować i przeprowadzić remont? Harmonogram prac remontowych

Remont to nieunikniona część życia każdego z nas. Jest to jednak wymagająca i czasochłonna praca, dlatego też warto podejść do sprawy w sposób racjonalny. Pytanie tylko, jak to zrobić? Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie!

Co w ogóle muszę zrobić?

Podstawą w planowaniu remontów jest określenie celów. Warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy w efekcie końcowym oraz jaką maksymalną kwotę chcemy przeznaczyć na remont. Ważny jest również czas, który będzie potrzebny na realizację celów. Określenie priorytetów jest szczególnie ważne przy planowaniu jakiegokolwiek remontu.

Zgromadź materiały

Kolejny ważny etap to zakupy. Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz, weź pod uwagę fakt, że niektóre materiały dostępne są na zamówienie. Oznacza to, że nie ma ich aktualnie na stanie, więc trzeba będzie chwilę na nie poczekać. Dobrze jest zatem zaplanować zakupy z wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym, by nie zostać niemile zaskoczonym.

Generalne porządki

Zanim wprowadzisz do mieszkania nowe meble, najpierw musisz pozbyć się tych starych. Postaraj się zrobić to w miarę sprawnie, by nie musieć zastanawiać się nad tym, gdzie ulokować nowy sprzęt.

Najpierw maluj, potem kładź

Podczas generalnych remontów, często oprócz mebli wymianie podlega podłoga, a także kolor ścian – jak szaleć, to na całego! By ułatwić sobie pracę, lepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od ścian. Pozwoli to uniknąć zabrudzenia farbą, a także niekorzystnych wpływów wilgoci na stan podłogi.

Co na koniec?

Ostatnim krokiem powinien być montaż drzwi. Są one wrażliwe na wilgoć, więc łatwo o uszkodzenie, takie jak odklejanie się oklein. Dlatego warto przechowywać je w suchym miejscu.

Te podstawowe etapy pomogą Ci w przeprowadzeniu remontu w sposób łatwy i szybki, bez zbędnych nerwów. Niektórzy twierdzą, że najlepszym okresem dla prac remontowych jest wiosna/lato. Ważniejsze jest jednak nie to, w jakim czasie go wykonasz, a to, czy zrobisz to w sposób przemyślany. Postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi wskazówkami, a remont nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.