Jakie prace budowlane można bez przeszkód wykonać zimą?

Tegoroczna zima przebiegła dosyć łagodnie, a niektórzy powiedzą, że w ogóle jej nie było. Niezależnie od tego, czy pogoda dopisuje, czy nie, faktem jest, że zimą wykonuje się znacznie mniej prac budowlanych, niż podczas pozostałych pór roku. Nie oznacza to, że nie musimy robić zupełnie nic. Dziś podpowiemy Wam, jakie prace budowlane można bez przeszkód wykonać zimą.

Przygotuj się odpowiednio

Gdy planujemy prace budowlane w trakcie zimy, koniecznie musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki — w jak niskiej temperaturze może funkcjonować człowiek oraz na jaki poziom mrozu jest odporny materiał budowlany. Najważniejsze jest oczywiście zdrowie nasze oraz pracowników. Jeśli chodzi o materiał, to producenci wychodzą nam naprzeciw i oferują specjalne „zimowe” wersje wielu różnych zapraw, emulsji i innych tworzyw. Przejdźmy jednak do sedna — co takiego można robić zimą? 

Prace wykończeniowe wewnątrz budynku

Wykończeniówka na mniejszą lub większą skalę wydaje się najbardziej rozsądną opcją w trakcie zimy. Dużym plusem będzie sytuacja, gdy budynek jest już „zamknięty” i można go ogrzać. Jeśli uda nam się to zrobić do przynajmniej 15⁰C, możemy robić właściwie wszystko! Przy tej temperaturze zazwyczaj wszystkie kleje się wiążą, farby ładnie kryją, a silikon idealnie zastyga. Jeśli na zewnątrz nie będzie przeraźliwie zimno, uda nam się utrzymać przyzwoite tempo pracy. 

Ocieplanie i otynkowanie elewacji - tak to możliwe!

Pomimo tego, że jeszcze parę lat temu, podczas zimy temperatura stale utrzymywała się poniżej zera, a na ziemi leżała ogromna ilość śniegu, obecnie jest to raczej rzadkością. Nie jest to coś korzystnego dla środowiska, ale w branży budowlanej można ten fakt wykorzystać i wykonać np. mocowanie. Miejmy jednak na uwadze to, by temperatura utrzymywała się powyżej zera i nie było możliwości, by w trakcie schnięcia spadła poniżej -5⁰C. Czego będziemy potrzebować do tej czynności? Z pewnością specjalnej zimowej zaprawy cementowej, ponieważ jej składniki zachowują się lepiej w niskich temperaturach — dzięki temu nie będzie konieczne nanoszenie poprawek.

Nasze dwie propozycje na zimowe prace budowlane są stosunkowo bezpieczne i nie powinny powodować żadnych nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niską temperaturą. Pamiętajcie jednak, że podczas zimowych aktywności trzeba zadbać przede wszystkim o komfort oraz zdrowie Wasze i Waszych pracowników. Trzymajcie się ciepło!