Które baseny ogrodowe są najbardziej wytrzymałe?

Nie od dziś wiadomo, że w upalne letnie dni najlepszą formą relaksu jest odpoczynek nad wodą. Co jednak, jeśli nie mamy możliwości spędzenia czasu nad jeziorem lub ochoty na popołudnie na miejskim kąpielisku. Alternatywą może być basen ustawiony w ogrodzie. Pozostaje tylko pytanie, które baseny ogrodowe są funkcjonalne oraz, co najważniejsze, najbardziej wytrzymałe?  

Baseny dmuchane

Najbardziej popularnym modelem basenów ogrodowych są baseny dmuchane. Są one zazwyczaj  małe i dobrze sprawdzą się, jeśli nie mamy do dyspozycji dużego ogrodu. Baseny ogrodowe tego typu są idealne dla dzieci. Dzięki ich miękkim, dmuchanym ściankom mamy pewność, że nasze pociechy nie zrobią sobie krzywdy podczas zabawy. Taki rodzaj jest także najtańszą opcją dostępną na rynku. Największym ich mankamentem jest wytrzymałość. Ściany wypełnione powietrzem łatwo uszkodzić, a doraźne zalepianie dziur na niewiele się zdaje. Żywotność tego rodzaju basenów jest więc zazwyczaj dość krótka.

Baseny rozporowe

Alternatywą dla basenów dmuchanych są modele rozporowe. Wykonane są zazwyczaj z gumy lub innego elastycznego tworzywa sztucznego. Do ich rozstawienia nie potrzeba napełnienia powietrzem. Konstrukcja tych basenów opiera się na wykorzystaniu wody jako stabilizatora. Zaprojektowane są tak, aby woda w naturalny sposób obciążała boki basenu, dzięki czemu całość utrzymuje sztywność. Takie rozwiązanie zapewnia dużo większą wytrzymałość. Basen rozporowy to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy wyposażyć swój ogród w nieco większy i głębszy basen, mając dalej na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Konstrukcja takiego basenu pozwala na osiągnięcie większych rozmiarów bez konieczności stosowania twardych metalowych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bawiących się w basenie dzieci.

Baseny stelażowe

Ostatnim — najbardziej wytrzymałym typem basenów ogrodowych — są baseny stelażowe. Są one wykonane z tworzywa sztucznego opartego na metalowym lub plastikowym stelażu. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie basenu naprawdę sporych rozmiarów. Jeżeli chcemy mieć we własnym ogrodzie prywatne kąpielisko lub nawet pływalnie, basen na stelażu będzie odpowiednim wyborem. Metalowa konstrukcja bez problemu utrzyma w swoim wnętrzu setki litrów wody, zapewniając odpowiednią sztywność. Zaletami są więc niewątpliwie rozmiar i wytrzymałość. Jedyna wada to natomiast czasochłonne rozstawienie takiego basenu. Przez to nie można go łatwo przestawić, jak w przypadku modelu dmuchanego lub rozporowego. Należy więc rozważnie wybrać miejsce ustawienia basenu w naszym ogrodzie, gdzie prawdopodobnie pozostanie na całe lato.