Maj w ogrodzie

Wiosenne miesiące to dla posiadacza ogrodu sporo pracy – zawsze jest coś do zrobienia. W maju nie jest inaczej. Jednak śmiało można stwierdzić, że o wiele przyjemniej wykonuje się ogrodowe obowiązki, gdy wszystko wokół zaczyna się zielenić, kwitnąć i pachnieć! Przygotowaliśmy dla Was kilka ważnych punktów, dzięki którym o niczym nie zapomnicie podczas majowych prac ogrodowych!

Chwasty – maj to okres intensywnego wzrostu, zarówno naszych roślin ozdobnych, jak i szkodliwych chwastów. “Wyciągają” one z gleby wszystkie dobroczynne składniki, dlatego tak ważne jest systematyczne ich wyplenianie – w ten sposób stworzymy naszym “chcianym” roślinom optymalne warunki do rozwoju i kwitnienia.

Choroby – bardzo uważnie musimy obejrzeć nasze drzewa, krzewy, kwiaty
i warzywniak. Jeśli wcześnie rozpoznamy chorobę, która obejmuje roślinę, istnieje duża szansa, że uda nam się ją pokonać, stosując odpowiednie środki.

Trawnik – trawa w maju jest bujna i bardzo szybko rośnie. Powinniśmy wygospodarować sobie czas, aby regularnie ją kosić i podlewać. Natomiast w przypadku, gdy dopiero zakładamy nowy trawnik od zera, maj to ostatni dzwonek, żeby to zrobić. W późniejszych miesiącach wysoka temperatura może już to uniemożliwić.

Drzewa i krzewy – w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić dokładne oględziny – ścinamy brązowe pąki i pędy. Powinniśmy przyciąć rośliny bezpośrednio po kwitnieniu (złotlin, porzeczkę krwistą i forsycję). Następnie ścinamy przekwitłe kwiaty bzu, aby zawiązały pąki na następny rok oraz dzikie pędy róż, migdałków i wierzby.

Warzywniak – do połowy maja sadzimy wszystkie warzywa mniej ciepłolubne. W połowie miesiąca możemy wysiać dynie, ogórki, melony, kabaczki, cukinie i patisony. Następnie rzodkiewki, rozsadę pomidorów, papryk i bakłażanów. Powinniśmy również przerzedzić gęsto rozrośnięte warzywa, takie jak marchew, sałata i rukola.

Kwiaty – kwiaty dwuletnie i byliny możemy posiać w rozsadniku (będziemy mogli je przesadzić za rok, wiosną). Jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne, takie jak aksamitki, nagietki czy maczki kalifornijskie, do połowy maja wysiewamy je na rabaty. W tym samym czasie musimy zająć się ciepłolubnymi roślinami cebulowymi i bulwiastymi.

Warto dokładnie zaplanować sobie harmonogram majowych prac ogrodowych. Aby móc cieszyć się piękną zielenią, kwitnącymi kwiatami i pysznymi warzywami trzeba zaserwować roślinom odpowiednią pielęgnację i zapewnić optymalne warunki do rozwoju, a będą cieszyć oko przez bardzo długi czas.