Łączniki ciesielskie

Łączniki ciesielskie

  1. Strona główna
  2. »
  3. Łączniki ciesielskie

Zachowanie estetycznego wyglądu konstrukcji drewnianych nie obędzie się bez złączy ciesielskich. Jednak nie to jest ich najważniejszą cechą, ponieważ aby pracę konstrukcyjne przebiegały efektywnie, a budowle były wytrzymałe i stabilne, to konieczne jest, aby ubezpieczyć się w złącza ciesielskie. Przy zaawansowanych konstrukcjach zwykłe, tradycyjnie gwoździe to niestety wiele, wiele za mało.

Złącza ciesielskie to elementy służące do sprawnego mocowania elementów konstrukcji drewnianej. Obecnie większość produktów posiada powłokę z cynku galwanicznego, co skutecznie chroni złącza przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz opóźnia pojawienie się korozji. Elementy te przydają się we wszystkich konstrukcjach ciesielskich, do których zaliczyć można między innymi: konstrukcje szkieletowe, tarasy, ogrodzenia, altany czy więźba dachowa.

Wśród głównych rodzajów łączników ciesielskich wyróżniamy:

  • Złącza kątowe
  • Złącza płaskie
  • Taśmy perforowane
  • Wsporniki belki
  • Płytki kolczaste
  • Podstawy słupa
  • Mocowania złączy czyli wkręty do drewna (łączniki)

Istnienie takich złączy znacznie poprawia nośność konstrukcji, jednak mimo to, zasady prawidłowego montażu łączników ciesielskich pojawiają się bardzo często, w szczególności na małych budowach. Ze względu na liczne kontrole specjalistów, odpowiednio przygotowane plany budowy, duże i doświadczone firmy budowlane wyeliminowały prawie całkowicie błędy monterskie, albo potencjalne błędy nie wpływają na bezpieczeństwo

Tutaj najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie łączniki ciesielskie (wkręty do drewna), których mnogość dostępna jest w markecie Rampa Imielin. Fachowcy wskazują na to, że choćby zostały użyte najlepszej jakości złącza ciesielskie, to jednak bez odpowiednich łączników, projekt skazany jest na klęskę. Złe dobieranie łączników porównywane jest często do prowadzenia najlepszego sportowego auta na łysych oponach.

Zły wybór łączników prowadzi do zmniejszenia o kilka, a nawet kilkanaście razy nośności konstrukcji założonej w planach, a wtedy już tylko krok dzieli od awarii. Kolejnym błędem w montowaniu złączy jest użycie mniejszej ilości łączników niż jest to wymagane. Wszystkie otwory złącza przeznaczone na gwoździe lub wkręty powinny być wypełnione. Niestety budowlańcy chcąc zaoszczędzić, wkręcają ich mniej myśląc, że jego doświadczenie w budowaniu jest ogromne, i że zawsze się tak robiło i nic się zawaliło. Ten karygodny błąd wcześniej czy później zbierze żniwo.

Skontaktuj się z nami: