Grunty i impregnaty

Grunty i impregnaty

  1. Strona główna
  2. »
  3. Grunty i impregnaty

Grunty i impregnaty to substancje przeznaczone do ścian, a użycie ich często niezbędnym środkiem, aby skutecznie zadbać o długotrwały, estetyczny wygląd ścian. W markecie Rampa Imielin otrzymają Państwo szeroki asortyment gruntów i impregnatów do ścian.

Gruntowanie ścian to czynność, którą wykonuje się przed malowaniem ścian. Wykonuje się to, nakładając podkład (grunt) na ścianę. Czynność ta ma na celu:

  • Ujednolicenie podłoża
  • Zmniejszenie użycia farby nawierzchniowej (poprawa krycia ściany)
  • Utwardzenie podłoża
  • Zwiększenie przyczepności farby nawierzchniowej
  • Zmniejszenie chłonności powierzchni

Wszystkie “nowe” ściany trzeba gruntować zawsze, bez względu rodzaj tynku czy gładzi. Nowe tynki gipsowe, mineralne, gładzie gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, ściany po skrobaniu, nowe ściany deweloperskie, ściany po poprawkach, ubytkach. Wszystko trzeba gruntować. Może się zdarzyć tak, że gruntowanie ściany nie będzie konieczne, a nawet niepożądane w przypadku, kiedy ściana była wcześniej pomalowana. Jeśli ściana ma jednolitą strukturę, to może się okazać, że po zagruntowaniu ściana się zeszkli, a tym samym będzie bardzo trudna do pomalowania.

To czy ściany wymagają gruntowania można sprawdzić za pomocą bardzo prostego testu. Wystarczy potrzeć palcem powierzchnię ściany i zobaczyć, czy ściana pozostawia na skórze biały osad. Jeżeli tak, to znaczy, że struktura nie jest dostatecznie związana i wymaga zagruntowania.

Największym błędem popełnianym podczas malowania jest pominięcie czynności gruntowania, kiedy powierzchnia tego wymaga. Często próbując zaoszczędzić, pomijamy gruntowanie, co skutkuje tym, że naniesiona farba wierzchnia nie przywiera do ściany i “odłazi” razem z wałkiem lub pędzlem. Prowadzi to do tego, że i tak ścianę będzie trzeba zagruntować, a samą czynność malowania powtórzyć ponownie, co znacznie zwiększy koszt odświeżania ścian.

Impregnaty mają za zadanie, nie dopuścić do zawilgocenia podłoża. Istnieją specyfiki przeznaczone do ścian pionowych wykonanych z dowolnego materiału np. beton, cegła, tynk. Producenci w swojej ofercie zazwyczaj mają produkty w płynnej, bezbarwnej postaci, a głównym kryjącym składnikiem jest sylikon. Impregnaty nie dość, że zabezpieczają przed wilgocią, to dodatkowo chronią też przed innymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne. Stosowanie środków impregnujących pomaga w utrzymaniu w czystości nawierzchni oraz zabezpiecza je przed wykwitami.

Skontaktuj się z nami: