Folie budowlane

Market dom i ogród

Folie budowlane

  1. Strona główna
  2. »
  3. Folie budowlane

Remont niesie ze sobą wiele niespodzianek w postaci zabrudzeń, uszkodzeń czy zachlapań. Folie budowlane to jedne z tych materiałów, które są niezbędne ze względu na pełnione przez nie funkcje. Najważniejsze z nich to: funkcja ochronna i zabezpieczająca. Folie są szczególnie istotnym materiałem budowlanym podczas remontu, ponieważ służą do tego, by oddzielić konkretne elementy lub przestrzenie od materiałów, które nie są pożądane. Przypomina to trochę działanie folii spożywczych, które izolują i zabezpieczają gotowe dania. Używamy ich jednak znacznie częściej niż tych budowlanych, choć okazują się potrzebne przy każdym, nawet niewielkim remoncie. 

Podział folii budowlanych

  • Folie budowlane izolujące – ich zadaniem jest oddzielenie przedmiotów lub przestrzeni od innych.
  • Folie budowlane ochronne – zabezpieczają przed kurzem, brudem oraz niepożądanymi czynnikami.

Rodzaje folii budowlanych

  • Folia malarska – najczęściej stosowana, ponieważ używamy jej do ochrony mebli czy podłóg podczas remontu, by nie zostały zabrudzone farbą. Jest dostępna w wersji: cienkiej, średniej (przeznaczonej do podłogi i mebli) i grubej.
  • Folia paroprzepuszczalna – inaczej nazywana Folią Wstępnego Krycia (FWK). Jest wykorzystywana głównie podczas budowy dachu, ponieważ odparowuje wilgoć z warstwy ocieplenia i chroni przed szkodliwymi czynnikami.
  • Folia polietylenowa – główną jej zaletą jest trwałość, dlatego stosuje się ją jako podkład pod panele, posadzki czy wylewki. Zabezpiecza podłogę przed wilgocią oraz działaniem szkodliwych czynników. Nada się także, jako czasowe pokrycie dachowe. Wykorzystuje się ją również przy produkcji worków na śmieci i opakowań.
  • Folia stretch – służy do zabezpieczania palet podczas transportu. Scala je i chroni przed szkodliwymi czynnikami, brudem oraz deszczem czy śniegiem.

Folie budowlane mają sporo zalet, takich jak: wytrzymałość, ochrona przed działaniem czynników szkodliwych oraz pogodowych, ochrona przed wilgocią, prostota w montażu oraz szczelność. Dzielimy je na atestowane – posiadające deklaracje CE (świadczące o spełnianiu norm dotyczących parametrów) oraz nieatestowane – które nie posiadają sugerowanych parametrów.

Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie remont – nie pomijaj kupna folii budowlanej, która pozwoli Ci zachować czystość i trwałość zabezpieczanych przedmiotów.