Zbrojarstwo
Zbrojarstwo
Zbrojenia to nieodłączny element wznoszonych budowli. Dobrze wykonane zbrojenie pozwala na poprawę stabilności oraz trwałości budowanego obiektu. Pomimo wrażenia, że beton to materiał solidny i nie do ruszenia, jego właściwości nie są aż tak dobre. To materiał dość kruchy, przez co konieczne jest jego wzmocnienie, w szczególności w niektórych ważnych częściach konstrukcji budynku. Zatapiając w betonie stalowe pręty, wzmacniamy materiał, dzięki czemu otrzymujemy solidne i bardziej wytrzymałe na obciążenia belki, słupy stropy oraz fundamenty. Obecnie niemal każda budowa ma na swoim placu elementy żelbetowe. Służą one do wykonywania całych konstrukcji lub tylko określonych elementów.
Zbrojenia stosowane są w nadprożach okiennych oraz drzwiowych, wieńcach stropowych, a także ławach fundamentowych. Zastosowanie zbrojenia zapobiega pękaniu warstw betonu wskutek skurczu, który występuje w trakcie wiązania materiału. Zbrojenia wykonuje się także w trakcie budowy schodów, balkonów czy też podjazdów samochodowych. Można je również wykorzystać w trakcie układania gładzi cementowych, przy wykańczaniu oraz wyrównywaniu warstw podłogi.
Zbrojenia można podzielić na dwa rodzaje: nośne oraz uzupełniające.
- zbrojenia nośne wymagają szczegółowych obliczeń, w których uwzględnia się wszystkie obciążenia, na które może być narażona nasz konstrukcja żelbetowa,
- zbrojeniem uzupełniającym natomiast nazywamy dodatkowe uzupełnienie oraz wzmocnienie zbrojenia nośnego.
Montaż zbrojenia wykonuje się bezpośrednio w deskowaniu lub poprzez stworzenie szkieletu zbrojeniowego.
Poszczególne elementy łączone są przez zespawanie, ale dopuszczalne jest także zgrzewanie bądź wiązanie za pomocą drutu. Stal zbrojeniowa może być dostarczana w postaci gotowych elementów, prętów prostych lub wygiętych zgodnie z zamówieniem, siatek lub półprefabrykatów zbrojeniowych, a także w formie specjalnych szkieletów konstrukcyjnych, które wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta. Bardzo często jednak kupowane są pręty proste w wiązkach i następnie z nich wykonuje się zbrojenie na budowie. Pręty są przycinane na odpowiednią długość, kolejno odginane we właściwych miejscach, żeby je połączyć ze sobą przy pomocy strzemion oraz drutu wiązałkowego.
Poprawnie wykonana dokumentacja projektowa zawiera informacje oraz wytyczne mówiące o klasie oraz gatunku stali, a także długości i średnicy prętów z której ma zostać wykonane zbrojenie. Prawidłowo wykonany projekt konstrukcyjny powinien zawierać rozmieszczenie prętów zbrojeniowych, które zostały określone przez konstruktora. Bardzo ważne jest, aby w trakcie budowy dopilnować zgodności ułożenia w szalunkach oraz połączenia prętów z założeniami z projektu. Zbrojenie to zajęcie niezwykle pracochłonne, które wymaga dużego doświadczenia ekipy budowlanej. Od jakości wykonania zależy później wytrzymałość oraz zdolność do przenoszenia obciążeń w naszej konstrukcji. Ważne jest, aby bez konsultacji z projektantem nie zmieniać założeń projektu. Wszystkie zmiany powinny być dokonywane w porozumieniu z konstruktorem, a nie przez wykonawcę bądź inwestora. Należy również zwrócić uwagę na pręty, jakich używamy.
Niedopuszczalna jest zamiana prętów żebrowanych na gładkie, jak i stosować materiałów zatłuszczonych, pomalowanych farbą czy też zardzewiałych. Może to wpłynąć na późniejsze właściwości konstrukcji. Ciekawą alternatywą dla stalowych elementów może być zbrojenie kompozytowe. Zastosowanie prętów kompozytowych pozwala na znaczne oszczędności, zmniejszenie grubości warstwy betonu oraz na przenoszenie cięższych obciążeń w stosunku do stali o tej samej średnicy pręta. To nowoczesne rozwiązanie znajduje zastosowanie przy budowach, gdzie zastosowanie zwykłego żelbetu nie spełniają stawianych im wymagań. Przystępując do budowy warto rozejrzeć się za ekipą budowlaną z dużym doświadczeniem. Zbrojenie fundamentów to prace, które mają niezwykle duży wpływ na bezpieczeństwo całej konstrukcji naszego budynku.
Powierzenie tej pracy specjalistom pozwoli nam na pewność dobrze wykonanego zadania, bo przecież dzięki dobremu zbrojeniu wiemy, że nasza konstrukcja wytrzyma obciążenia, które będą na nią oddziaływać.