Niebawem wiosna – czy jesteś gotowy?

Wiosna to zdecydowanie sezon, który przynosi nową energię do działania. Zmęczenie po zimie odchodzi w niepamięć, a świeży powiew wiatru i nadchodzące ciepło motywuje do rozpoczęcia prac porządkowych. W ogrodzie pojawiają się pierwsze pąki roślin, a wraz z upływem czasu przybywa ich coraz więcej, dostarczając wielu barw. To również doskonały moment dla początkujących ogrodników, aby zacząć rozwijać swoje pasje. W tym artykule podpowiemy co zrobić, aby Twój ogród wyglądał pięknie. Przeczytaj dalej!

Pierwszym krokiem będzie pozbycie się wszelkich śmieci i pozostałości po zeszłym już sezonie. Jako że ten proces może być czasochłonny, zaplanuj go najlepiej na cieplejszy i słoneczny dzień. Dołóż wszelkich starań, aby Twój taras i meble ogrodowe nabrały blasku, a zanieczyszczenia wokół nich zniknęły na stałe!

W drugiej kolejności zwróć uwagę na trawnik i grządki. Z pewnością znajdziesz jeszcze resztki zeschniętych liści i bylin, a także połamane patyki, których koniecznie należy się pozbyć. Grabie wiosną zostaną Twoim najlepszym przyjacielem. Sprawdź dobrze ziemię. Przekop ją, a jeśli trzeba — usuń chwasty. Trawnik zetnij, wzbogać nawozem i podlej.

Jeśli chodzi o drzewa i krzewy, pozbądź się wszelkich zabezpieczeń i przesuszonych części, a resztę delikatnie podetnij. Pamiętaj, aby nie przycinać krzewów kwitnących stricte na wiosnę! Te obcinamy dopiero po zakończeniu procesu kwitnienia. 

W marcu możemy pomyśleć o pierwszym sadzeniu drzew, a pod koniec miesiąca o warzywach i owocach odpornych na niższe temperatury. Jednak jeśli zdecydujesz się na ten krok, to pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu ich włókniną. Odpowiednio wcześniej przejrzyj swoje rabaty i doprowadź je do porządku. Początek sezonu wiosennego właśnie na tym się opiera 🙂 

W drugiej połowie maja możesz rozpocząć sadzenie większości upragnionych roślin, gdyż nie powinny występować już przymrozki, a ziemia nagrzeje się od promieni słonecznych. To także dobry czas, aby poszerzyć ogród o więcej warzyw i ziół. W tym celu udaj się do swojego pobliskiego centrum ogrodniczego i wybierz ulubione sadzonki i nasiona. 

Zwróć uwagę na systematykę i regularność w wykonywanych pracach, bo to ona będzie kluczem do schludnego i przyciągającego oko ogrodu!