Październik w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Jesień to czas, który kojarzy się z pięknymi złotymi liśćmi i…dla wielu ogrodników z niekończącym się grabieniem. Zazwyczaj spędzamy go, przygotowując i zabezpieczając ogród i taras przed skutkami zmiany pogody. Mimo iż, rośliny szykują się do spoczynku, trawa przestaje rosnąć, to właśnie październik jest miesiącem, kiedy wykonujemy najwięcej prac. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Jak dobrze przygotować ogród do zimy? Odpowiadamy poniżej. 

Jesienne przygotowanie trawnika

Jesień to czas, kiedy trawę kosimy znacznie rzadziej niż latem. Ostatnie koszenie wykonujemy w październiku lub w listopadzie, jeśli pozwala na to pogoda. To pora na dokładne czyszczenie trawnika z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin i owadów. Liście warto grabić się co drugi dzień. Inaczej przy dużej wilgotności zaczną gnić, co uszkodzi trawnik i glebę. Opadające liście są świetną bazą pod jesienny kompostownik, który przyda się w czasie wiosennych prac ogrodowych.

Jesienne porządki w ogrodzie - przycinanie drzew i zabezpieczanie roślin przed zimą

W ciepłe jesienne dni warto zająć się także przycięciem drzew i krzewów. Usunięcie martwych i niezdrowych gałęzi pozwala roślinom na lepsze przezimowanie oraz ładniejszy rozkwit na wiosnę. Do przycięcia gałęzi, warto zaopatrzyć się w narzędzia ogrodnicze takie jak sekator czy piła ogrodowa, które wspomogą i ułatwią prace. Ścięte pędy i gałęzie można rozdrobnić i składować na kompostowniku. Co innego jest z roślinami. Te, które są wrażliwe na mróz, musimy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach, tak aby rośliny przyzwyczaiły się do temperatury i nie przemarzły. Do okrycia można użyć m.in. specjalnej włókniny. Przekwitnięte rośliny sezonowe, które uprawiane były w skrzyniach czy donicach, trzeba usunąć z pojemników, a ziemię rozrzucić na grządkach — taka ziemia, bogata jest w substancje, które użyźnią ziemie na wiosnę. Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, przed nadejściem przymrozków powinniśmy przenieść wszystkie rośliny wodne do suchego i ciepłego pomieszczenia — w innych warunkach nie przezimują. Nad taflą wody rozpinamy siatkę, która będzie zatrzymywać opadające liście i zapobiegać ich wpadaniu do wody. 

Prace ogrodowe jesienią wymagają wielu przygotowań i ciężkiej pracy. Mimo niesprzyjającej pogody warto wykonać te podstawowe ogrodowe czynności, które zapewnia naszym roślinom warunki do przetrwania zimy. A po ciężkiej pracy, w czasie gdy nasz ogród szykuje się do zimowego snu, można opatulić się w koc i wypić ciepłą herbatę, która jesienią smakuje najlepiej!