Poradnik remontowy – czy opłaca się remontować stary dom?

Wiele osób, które marzą o własnych czterech ścianach, stoi przed wyborem — budować je od zera, czy postawić na remont starego domu? Z perspektywy kogoś, kto nie zna się na budowlance, ocena, która z dróg jest lepsza, jest bardzo trudna. Dlatego dziś postanowiliśmy zebrać dla Was najważniejsze informacje na ten temat!

Atrakcyjna cena - co może skrywać?

Jeśli planujecie zakup starej nieruchomości do renowacji, warto zwrócić uwagę, jaki jest stan faktyczny domu. Stare budownictwo niesie za sobą wiele mankamentów, które czasem ciężko wyłapać na pierwszy rzut oka. Najczęstszym problemem są stare i wadliwe kable i przewody, których wymiana potrafi zająć dużo czasu. Jeśli przed zakupem nieruchomości dobrze się rozejrzyjcie, obejdzie się bez takich problemów. Przy oglądaniu starych domów warto mieć ze sobą specjalistę, który oceni ich kondycję.

Remont starego domu - na co zwrócić uwagę?

Kupując dom, większość z nas myśli o pozostaniu tam na dłużej, jak nie do końca swoich dni. Dlatego przy zakupie nieruchomości warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bardzo ważny jest stan ścian. Sprawdźcie, czy nie ma grzybów, pęknięć czy oznak wilgoci. Niedostateczna ilość miejsca na podłączenie urządzeń elektrycznych również jest problemem, dlatego warto będzie się zaopatrzyć w kilka przedłużaczy przed przeprowadzką. Stropy, które dawniej chętnie budowano z drewna, również są elementem wartym szczególnej uwagi. Pamiętajcie, że w wypadku gdy są bardzo zniszczone, to ich wymiana wiąże się ze sporymi kosztami. I chyba najbardziej istotna kwestia — dach. Jeśli wymaga jedynie wymiany pokrycia dachowego, a więźba dachowa jest dobrym stanie, to nie powinno to was wiele kosztować. Natomiast gdy dach wymaga pełnej renowacji, taka naprawa jest często w zupełności nieopłacalna. 

Zalety remontowania starego domu

Co można zyskać, dzięki takiemu rozwiązaniu? Już wyjaśniamy:

  • Cena, o której już pisaliśmy wcześniej, jest chyba najbardziej zachęcającym aspektem.
  • Często pojawiający się płaski dach, to ciekawa alternatywa dla domów z nowego budownictwa 
  • Grube i wytrzymałe mury, które utrzymują ciepło zimą i dają przyjemny chłód latem. 
  • Sama historia budynku i jego stare elementy mogą być bardzo zachęcającą cechą dla wielu osób.

W takim razie, czy to się w ogóle opłaca? Odpowiedź brzmi: to zależy. Remont starej nieruchomości to świetny wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniędzy, ale wymaga uwagi, mądrej oceny stanu nieruchomości i dobrego planowania. Pamiętając o wymienionych powyżej wskazówkach, z pewnością poradzicie sobie w zakupie i renowacji waszego wymarzonego miejsca.