Prace ogrodowe w październiku. Co trzeba zrobić?

Październik to miesiąc, w którym powinniśmy zacząć prężne przygotowania naszego ogrodu do zimy. To idealny czas na użyźnianie gleby, sadzenie roślin i porządkowanie grządek. Warto pamiętać, że pogoda w tym okresie miewa wahania. Jednego dnia słońce ogrzewa nas i wcale nie myślimy o tym, że lato już się z nami pożegnało. Natomiast następnego dnia pogoda diametralnie może się zmienić, a deszcz i silny wiatr przypomną nam w moment, że jesień już nadeszła.

Sadzenie na jesień

Październik to naprawdę dobry czas na sadzenie krzewów i drzew. Na początku wybieramy miejsce dla naszej rośliny i wykopujemy dołek. Następnie warto wsypać do niego trochę ziemi ogrodniczej bądź kompostu. Po posadzeniu rośliny należy bardzo starannie ją podlać. Co zrobić w przypadku gdy zakupimy rośliny z odkrytymi korzeniami, a nie możemy posadzić ich, od razu po przetransportowaniu do ogrodu? Należy je jak najszybciej zadołować, aby wytrwały do momentu, w którym znajdziemy czas na posadzenie. Wykopujemy płytki dołek, w którym zagłębiamy korzenie roślin, następnie przysypujemy je ziemią i mocno podlewamy.

Róże w ogrodzie

W tym okresie również możemy sadzić róże, które do zimy ukorzenią się, by wiosną rozpocząć pełną wegetację. Pamiętajmy, że dla najlepsze miejsce dla róż to te słoneczne i odizolowane od wiatru. Ich krzewy sadzimy w piaszczysto-gliniastym i wilgotnym podłożu o dużej zawartości próchnicy. Teren pod sadzenie krzewów róż, musimy oczywiście przygotować. Przekopać ziemię na około 40 cm i wymieszać ją z nawozem bądź dobrze rozłożonym kompostem. Po dwóch tygodniach będziemy mogli posadzić tam krzewy róż.

Zadbany trawnik

Październikowy trawnik codziennie jest zasypywany, przez kolorowe liście opadające z drzew. Powinniśmy regularnie usuwać opadłe liście, przy użyciu grabi lub odkurzaczy ogrodowych. W suche i cieplejsze październikowe dni, zalecane jest podlewanie naszego trawnika. Pamiętajmy o tym, że w ciągu całego miesiąca powinniśmy go przynajmniej dwa razy skosić.

To tylko kilka czynności, które w tym okresie powinny być wykonywane w ogrodzie. Do październikowych zajęć ogrodników należy również m.in. nawożenie, zabezpieczanie roślin podatnych na mróz, czy zbieranie owoców i warzyw. We wczesnym okresie jesiennym warto zadbać o nasz ogród, żeby nie ponieść żadnych szkód. Pamiętajmy, że czynności wykonane jesienią, mają wpływ na wygląd naszego ogrodu wiosną!