
Prace ogrodowe w styczniu – jakie prace wykonać zimą w ogrodzie?
Z Nowym Rokiem – nowym krokiem! Styczeń to miesiąc, który zawsze upływa nam pod znakiem zmian. Nie ominą one także naszego ogrodu, który w tym miesiącu także wymaga, abyśmy poświęcili mu odrobiny uwagi. Rytm pracy wyznacza nam wtedy pogoda, która w tym okresie bywa bardzo kapryśna. Wzmożone opady śniegu, deszcz i mróz to tylko niektóre z czynników, które szczególnie szkodzą naszym roślinom. Do najczęściej wykonywanych prac ogrodowych w styczniu należeć będzie odśnieżanie, podlewanie oraz bielenie pni drzew owocowych. Dowiedz się, jakie czynności powinieneś jeszcze wykonać zimą w swoim ogrodzie!
Ochrona roślin przed zimnem oraz śniegiem
Regularne odśnieżanie to jedna z tych czynności, od których nie będziemy w stanie uciec zimą. Pamiętajmy o tym, aby nie odkładać śniegu na trawę, ponieważ taka praktyka może ją uszkodzić. Nie zalecamy także stosowania soli drogowej, która powoduje usychanie roślin. Lepiej w tej roli sprawdzi się piasek lub drobny żwir, który z łatwością usuniemy po nadejściu słonecznej pogody. Aby ochronić rośliny przed połamaniem, warto obwiązać je przeznaczonym do tego sznurkiem lub żyłką. Śnieg negatywnie wpływa także na trawę, która może zgnić i ulec chorobie zwanej pleśnią śniegową, dlatego należy stale zgarniać go z jej powierzchni. Jedną z czynności, którą powinniśmy wykonać w styczniu jest pokrycie wapnem pni drzew owocowych, co ochroni je przed nadmiernym nagrzaniem i związanymi z nim uszkodzeniami. Rośliny pozostające na balkonie warto przesunąć w zacienione miejsce i owinąć ich donice folią lub styropianem.
Jak zabezpieczyć rośliny, które zimują w pomieszczeniach?
Rośliny, które na co dzień przechowujemy na balkonie, w zimie musimy przenieść do pomieszczenia. Miejsce, w którym będą czekać na nadejście wiosny, powinno być jasne, a temperatura w nim nie powinna przekraczać 8°C. Pamiętajmy, aby regularnie je podlewać – najlepiej robić to wtedy, kiedy zauważymy, że podłoże staje się nieco przesuszone. W razie powstania jakichkolwiek uszkodzeń, zalecamy natomiast zastosowanie przeznaczonych do tego preparatów.
Zima to wymagający okres dla wszystkich roślin, zarówno dla tych, które dzielnie znoszą jej warunki na zewnątrz, jak i dla tych, które pozostają w pomieszczeniu w doniczce. One także potrzebują prawidłowej pielęgnacji, która powinna opierać się na dostarczeniu im odpowiedniej ilości światła, regularnym usuwaniu kurzu i zraszaniu wodą.