Prace w ogrodzie, o których trzeba pamiętać zimą

Prace w ogrodzie, o których trzeba pamiętać zimą

Mogłoby się wydawać, że zima to czas, w którym ogród leży odłogiem i nic nie trzeba z nim robić – trzeba po prostu trzeba przeczekać. Nic bardziej mylnego! W tych miesiącach należy w szczególny sposób zadbać o swoją roślinność, aby nie zmarniała i cieszyła nasze oko w następnym sezonie.

Wraz z początkiem zimy powinniśmy dopilnować, by dokończyć wszelkie porządki – począwszy od grabienia starych liści po podcięcie uschniętych gałązek czy części roślin. Jeśli nie zdążyliśmy zabezpieczyć roślin wieloletnich przed mrozem wcześniej to grudzień jest ostatnim dzwonkiem! Najpierw należy rozeznać się, które z nich przetrwają chłód bez przykrycia, a które trzeba szczelnie okryć agrowłókniną, gałązkami jedliny, słomą, tekturą lub falistą. Grubość materiału musi być dostosowana do warunków atmosferycznych. Jeśli posiadamy rośliny o wrażliwych korzeniach, to dobrym pomysłem jest obsypanie podłoża wokół nich korom.

Jeżeli chodzi o trawnik to ważne jest, aby nie uklepywać śniegu, który już na nim leży. Wydeptywanie dróżek przyczyni się do powstawania lodu, który z kolei przeszkadza we wzroście trawy. Powinniśmy unikać również kładzenia na ośnieżonej trawie ciężkich przedmiotów lub usypywania kopców ze śniegu – przygnieciony trawnik nie ma dostępu do powietrza, co może spowodować, na przykład pleśń.

W grudniu posiadacze drzew owocowych mogą ściąć pędy grusz i jabłoni do szczepienia. Pod koniec miesiąca można podjąć się bielenia pni drzew, które przeciwdziała zbytniemu nagrzewaniu pni, a w konsekwencji pękaniu. W lutym powinniśmy się zabrać za cięcie jabłoni. Podcięcie i ukształtowanie korony bardzo pozytywnie działa na owocowanie. Można wycinać jedynie jednoroczne pędy bez pąków, ubiegłoroczne przyrosty w środku korony oraz wszystkie martwe gałęzie.

Niektórzy ogrodnicy posiadają oczka wodne. Ich obowiązkiem jest ochrona ryb, jeśli je mają, poprzez zapewnienie im dostępu powietrza. Systematyczne rozbijanie cienkiej warstwy lodu na wodzie jest bardzo ważne. W przypadku grubego lodu, czyli takiego, na który bez problemu można wejść, należy zrobić przerębel. Najlepiej postawić kubeł lub wiadro z gorącą wodą, które wytopi otwór. Nie można dopuścić do powtórnego zamrożenia wody. Dobrą metodą jest użycie styropianowych krążków lub brzęczyka.

Grudzień to już ostateczny czas, żeby zabezpieczyć nasz ogród przed zimą. Najważniejsze jest rozeznanie się, które rośliny są jednoroczne i wieloletnie. Należy zaopatrzyć się w materiały, którymi je ocieplimy – muszą być dostosowane do prognozowanych temperatur. Powinniśmy sprzątnąć i uporządkować ogród, aby ograniczyć ewentualne szkody, które niestety każdej zimy, w mniejszym lub większym stopniu, musimy ponieść.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszym marketem budowlanym budowlanym oraz centrum ogrodniczym: