Teraz jest idealny czas na serwisowanie urządzeń i narzędzi do ogrodu

Praca w ogrodzie i jego rutynowa pielęgnacja nie byłaby tak sprawna bez profesjonalnych i wytrzymałych narzędzi. Jeśli nie zadbaliśmy o ich właściwe zabezpieczenie zimą, teraz jest najlepszy czas na to, by je zakonserwować, wyczyścić i uporządkować.

Serwisowanie urządzeń i narzędzi do ogrodu

Pamiętaj, że regularne czyszczenie, ostrzenie i konserwacja narzędzi to podstawowe czynności, które pozwolą cieszyć się nimi dłużej. Ponadto, wpływają na skuteczność pracy i komfort użytkowania, który zawsze będzie na wysokim poziomie. Ułatwienie oraz przyspieszenie prac pielęgnacyjnych to cel wszystkich właścicieli ogrodów. Producenci narzędzi umożliwiają te czynności dzięki rozmaitym standardom – w ten sposób można wybrać właściwe narzędzia dostosowane do możliwości finansowych, jak również fizycznych, zwracając uwagę na ich wielkość oraz wagę. Konkretna metoda konserwacji zależy od rodzaju narzędzi lub sprzętu. Skomplikowane czynności serwisowe, jak i naprawcze należy wykonywać w autoryzowanym serwisie.

Podstawowe serwisowanie urządzeń odbywa się w 3 krokach:

Krok 1

Na początku zrób przegląd narzędzi, z których będziesz korzystać. Przegląd techniczny pozwala określić stopień ich zużycia, koniecznych napraw i regulacji. Przemyśl, do jakich prac będziesz ich używać – możliwa będzie potrzeba zakupu nowych sprzętów.

Krok 2

Małe narzędzia takie jak grabie, motyki czy sekatory oczyść dokładnie z zalegającej ziemi oraz zanieczyszczeń drucianą szczotką lub mokrą ściereczką. Warto zanurzyć je również we wrzątku. Umyte narzędzia pozostaw do osuszenia w suchym pomieszczeniu lub wystaw na słońce. W walce z rdzą niezbędny będzie papier ścierny lub preparaty przeznaczone do użytku na narzędziach.

Krok 3

Sekatory i noże kosiarek będą wymagały dodatkowego ostrzenia. Regularnie sprawdzaj stan sprzętu elektrycznego po każdym użyciu, a usterki naprawiaj na bieżąco. Przed rozpoczęciem wszelkich czynności przy urządzeniach elektrycznych, należy je odpowiednio zabezpieczyć, by nie doszło do uruchomienia podczas wszelkich prac konserwatorskich.

Pamiętaj, aby przechowywać narzędzia w odpowiedni sposób, w suchym miejscu, z dala od wilgoci, która jest sprzymierzeńcem rdzy. Kupuj narzędzia znanych marek, które są wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów.