W jaki sposób zabrać się za docieplenie budynku?

Pod wpływem przybierającego na sile kryzysu klimatycznego w każdej dziedzinie życia szukamy możliwych oszczędności. Nie tylko takich, które przyniosą ulgę naszemu portfelowi, ale także dorzucą malutką, lecz cenną cegiełkę do trudu związanego z ochroną naszej planety. Taką cegiełką może być na przykład docieplenie budynku! Gdy zaczyna się sezon grzewczy, naszym codziennym znojem staje się walka o idealny balans temperatury. Staramy się grzać na tyle, by nie było nam zimno, jednocześnie kontrolując, by rachunek za ogrzewanie centralne lub zużycie węgla nie wywołało u nas bólu głowy. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie zawczasu, w jakim stanie jest izolacja w naszym budynku. Gdy jest ona źle zachowana lub nie ma jej wcale, musimy grzać mocniej i dłużej, ponieważ ciepło szybciej ucieka. To z kolei nie podoba się ani naszemu portfelowi, ani naszej planecie. Dlatego przychodzimy do Was z kilkoma poradami, które pomogą Wam zabrać do ocieplania budynku!

Kwestia powierzchni

Zanim przystąpimy do samego tynkowania, powinniśmy sprawdzić stan powierzchni, na której będziemy pracować. Musimy zmierzyć jej geometrię, chłonność, stopień spękania. Ewentualne ubytki należy uzupełnić, a całość pokryć odpowiednimi preparatami. Oczywiście nie obejdzie się również bez gruntownego czyszczenia. Nieprzygotowana powierzchnia daje nam pewność, że izolacja nie będzie w pełni spełniać swojego zadania. Dodatkowo, znacznie szybciej będzie wymagany kolejny remont. 

Dobre materiały

Gdy zaczniemy już planować budowę, powinniśmy poszukać materiałów odpowiedniej jakości, które będą pasować do klimatu naszego regionu. Na rynku jest wiele rodzajów styropianu i wełny termoizolacyjnej. Podobnie ma się sprawa z klejami i gipsami. Zorientujmy się w dostępnych opcjach i wybierzmy coś dla siebie. 

Kołkowanie i zbrojenie

Po nałożeniu wszystkich zaplanowanych warstw izolacyjnych, trzeba je zakołkować. To dodatkowy, mechaniczny sposób na lepsze połączenie izolacji z powierzchnią oraz poszczególnych warstw izolacji ze sobą. Po kołkowaniu, przychodzi pora na warstwę zbrojącą. Zabezpiecza ona warstwy izolujące przed warunkami atmosferycznymi i decyduje o tym, jak budynek ostatecznie wygląda. Nie możemy o tym zapomnieć!

Docieplanie budynku nie należy do najtańszych przedsięwzieć i wiąże się z konkretnymi kwotami, które w ostateczności gwarantują jednak zwrot w ciągu kilku najbliższych lat. Mniejsze koszty ogrzewania i zabezpiecznie elewacji to elementy, które możemy śmiało dopisać w bilans wydatków i zwrotów związanych z tym remontem. Nie zapominajmy też o ekologii! Matka planeta będzie nam wdzięczna!