Wiosna na balkonie

No i wreszcie – przyszły długo wyczekiwane, cieplejsze dni! Wiosnę już czuć w powietrzu, jednak należy pamiętać, że “kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.” Kapryśna pogoda wcale oznacza, że musimy zrezygnować z upiększenia naszego balkonu kwiatami! Naprawdę można zaprojektować balkon w taki sposób, że będzie cudowną, kolorową strefą wypoczynku, a co najważniejsze, nawet lekki mróz nie zaszkodzi naszej roślinności. Mamy dla was kilka propozycji kwiatów, które dadzą sobie radę nawet z chłodniejszą pogodą.

Bratki i niezapominajki

Bratki to bardzo wdzięczna odmiana kwiatków – oprócz tego, że bardzo lubią deszcze, przetrwają mróz nawet do -5 stopni. Dostępnych jest bardzo wielu wariantów kolorystycznych – od fioletowych, po pomarańczowe, malinowe czy żółte. Można również wybrać rozmiar tych kwiatów, aby pasowały do przygotowanych przez nas doniczek. Ich niewątpliwym plusem jest długi okres kwitnienia.
Z kolei niezapominajki mogą cieszyć nasze oczy trochę późniejszą wiosną, to znaczy od maja do czerwca. Te delikatne, ale jakże śliczne kwiatki występują w niebieskim, białym oraz różowym kolorze. Z uwagi na fakt, że na naszym balkonie potrzebujemy mało wymagających roślin, sprawdzą się w stu procentach. Praktycznie ich jedynym, głównym wymaganiem jest systematyczne podlewanie.

Ciemierniki i jaskry

Kolejną propozycją rośliny odpornej na warunki pogodowe jest ciemiernik. Co prawda jest nieco droższy niż jego wiosenna “konkurencja balkonowa”, ale naprawdę warto! Bylina charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, co jest jak najbardziej pożądane podczas kapryśnej pogody.
Jaskry, inaczej nazywane pełnikami, idealnie sprawdzą się, gdy mamy dobrze doświetlony balkon. Potrafią przetrwać nawet minusową temperaturę, z którą możemy się jeszcze spotkać – chociażby nocami. Należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie podlewanie – “przeholowanie” z wodą może skutkować butwieniem korzeni rośliny.

Lobelia i barwniek pospolity

Lobelia charakteryzuje się ciekawym kształtem kwiatów – dzwonkami. Należy do grupy roślin jednorocznych, natomiast okres jej kwitnienia jest zadziwiająco długi. Może zdobić nasz balkon od wiosny do późnej jesieni.
Barwinek pospolity to doskonały wybór, jeśli chcemy urozmaicić nasz balkon rośliną ze zwisającymi pędami. Jego piękne niebiesko-fioletowe kwiaty kwitną na przełomie kwietnia i maja. Zaletą barwinka jest to, że po okresie kwitnienia również prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Udekorowanie naszego balkonu wiosennymi kwiatami daje możliwość stworzenia swego rodzaju “mini ogródka” nawet, gdy mieszkamy w bloku. Wybierając rośliny balkonowe pamiętajmy, że muszą być zahartowane – nie zmarnieją, nawet przy spadku temperatury. Czy nie byłoby miło wypić poranną kawę w otoczeniu tak pięknych, kolorowych kwiatów? A więc do dzieła!