Wymiana okien to nie łatwe zadanie. O czym musisz pamiętać?

Wymiana i wybór okien do mieszkania to często niełatwe zadanie – zwłaszcza dla laika, którego może przytłoczyć mnogość modeli oraz rodzajów dostępnych na rynku. Jest to jednak decyzja, przed podjęciem której warto zapoznać się z szeroką ofertą producentów: warianty różnią się od siebie nie tylko jakością, ale również sposobem wykonania i klasą. Z naszą pomocą nie tylko wybierzesz nowe okna do mieszkania – oferujemy również wsparcie na etapie projektu oraz ich montaż. Zanim jednak spotkamy się w hurtowni, dowiedz się więcej o ich konstrukcji i funkcjach!

Jaki materiał wybrać?

Drewniane, PCV, czy może aluminiowe? Najczęściej wybierane są oczywiście okna plastikowe, ze względu na korzystną cenę oraz dobre parametry techniczne, takie jak szczelność. Dostępne są również w wielu różnych kolorach oraz modelach. W przypadku drewnianych ościeżnic, ich zdecydowaną zaletą jest trwałość oraz reprezentatywność. Osoby decydujące się na tego typu okna, muszą jednak liczyć się z większymi kosztami ich zakupu. O oknach aluminiowych warto natomiast pomyśleć, jeśli szczególnie zależy nam na izolacji termicznej, a także wiatroszczelności. Niezależnie od tego, jakie są Twoje zasoby finansowe, możliwości wyboru z pewnością Cię zaskoczą. Pamiętaj jednak o tym, aby dokładnie przemyśleć potrzeby Twoje i Twojej rodziny!

Co oznacza klasa okna?

Wybierając nowe okna do mieszkania, możesz spotkać się z różnymi klasami, takimi jak A, B lub C. Specyfikacja ta dotyczy modeli PCV i określa grubość widocznych oraz niewidocznych ścianek profilu. Parametry, jakie muszą zostać spełnione przez wszystkie kształtowniki, opisane zostały w normie PN-EN 12808 – one również brane są pod uwagę przy określaniu klasy. W przypadku klasy A,  minimalna grubość widocznych ścianek wynosi 2,8 mm. Dla klasy B wartość ta wynosi 2,5 mm, natomiast dla klasy C wymiary te ustala producent. Oczywiście, są to jak najbardziej istotne cechy, o których należy pamiętać podczas wyboru nowych okien – warto jednak zwrócić uwagę również na oznaczenia klas od A1 do C5, które określają wiatroszczelność, a także klasy A1 do B, wyrażające poziom wodoszczelności. 

Zanim spotkamy się w hurtowni Rampa Imielin i wspólnie wybierzemy dla Ciebie nowe okna do mieszkania, koniecznie pamiętaj o tym, aby wykonać dokładne pomiary. W sytuacji, gdy pomieszczenie jest w stanie surowym, nie zapomnij o tym, że wstawiane okno musi być 3 cm węższe oraz 6 cm niższe od mierzonego otworu. Podobne wartości odejmuje się od wielkości okna pojedynczego: 3 cm od szerokości i do 5 cm wysokości. Zbyt skomplikowane? Chętnie pomożemy Ci na miejscu. Zapraszamy!