Zabezpieczenie budowy na zimę

Budowa domu to temat-rzeka, o którym można prowadzić nieskończenie długie dyskusje. To, co jednak jest ważne, to fakt, że jest to zawsze długi lub bardzo długi proces, który należy dobrze rozłożyć w czasie. Wpływ na budowę ma jednak bardzo wiele czynników i niestety czasami zdarza się, że nie udaje się nam zakończyć konkretnego etapu w zamierzonym terminie. To sytuacja groźna szczególnie w trakcie zimy, kiedy warunki pogodowe mogą wywołać szkody i straty na naszej budowie. Jak się przed tym odpowiednio zabezpieczyć?

Wyścig z czasem

Wszystko zależy od etapu, na jakim będziemy zmuszeni przerwać budowę wraz z nadejściem zimy. To kwestia, o której musimy myśleć z dużym wyprzedzeniem, zakładając różne scenariusze, gdyż jak wiadomo, zima lubi przychodzić w najmniej odpowiednim momencie. Na pewno należy unikać rozpoczynania budowy chwilę przed zimą. Jeśli mróz zaskoczy nas w trakcie wykonywania wykopów, topniejący śnieg może doprowadzić do rozluźnienia gruntu, który na wiosnę trzeba będzie zagęścić, co pochłonie dodatkowe środki i cenny czas. Na zabezpieczenie wykopów przed dużymi mrozami nie ma skutecznych sposobów — w takiej sytuacji najlepiej jest więc wstrzymać rozpoczęcie budowy.

Zabezpieczenie fundamentów

Jeśli zima zastanie nas już po wylaniu fundamentów, możemy zabezpieczyć ławy i stopy izolacją przeciwwilgociową. Dzięki temu unikniemy zniszczenia wierzchniej warstwy ochraniającej zbrojenie. Dodatkowo należy pomyśleć również obsypaniu boków ław ziemią i przykryciu ich folią, szczególnie jeśli budujemy na gruntach spoistych. Dobrze jest wykonać także warstwę ze słomianych mat pod samą folią, co umożliwia przepływ powietrza i osuszanie betonu. Nie zapominajmy też ścianach fundamentowych — przykrycie ich folią z dwóch stron uchroni nas przed zawilgoceniem. Ryzykowne jest przerwanie prac, kiedy nie udało się nam wykonać stropu nad piwnicą, ponieważ ściekająca woda i osunięcia skarp wykopów mogą uszkodzić jej ściany. W takim wypadku konieczne będzie przygotowanie nawet tymczasowego zadaszenia.

Kolejne etapy budowy

Dobrymi momentami na przerwanie budowy są tak naprawdę etapy po wykonaniu stropu lub wymurowaniu ścian. W każdym z nich musimy pomyśleć po pierwsze o przykryciu podłogi folią, a po drugie o zabezpieczeniu otworów okiennych. Koniecznie zwróćmy uwagę na pustaki i bloczki w dolnych partiach ścian — wilgoć i mróz mogą je uszkodzić. Najkorzystniejszym etapem na przerwanie budowy jest stan surowy, otwarty, kiedy dom jest odporny na warunki pogodowe. Wtedy wystarczy zabić deskami otwory okienne i drzwiowe i usunąć z budowy wszystkie cenne materiały, które mogą paść łupem złodziei.

Budowa domu wymaga planowania i podejmowania ważnych decyzji praktycznie na każdym kroku. Czas gra tu zawsze kluczową rolę, jednak jeśli podejdziemy do niego z odpowiednią rozwagą i przezornością, wszystko pójdzie po naszej myśli.