Izolacja – wełna mineralna czy styropian?

Przed rozpoczęciem ocieplania lub termomodernizacji domu należy podjąć ważną decyzję — na jaki materiał do wykonania izolacji termicznej powinniśmy się zdecydować? Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się od siebie pod względem licznych kryteriów i funkcjonalności. Najpopularniejszymi z nich są wełna mineralna i styropian. Na czym polegają różnice między nimi?

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest produktem, który powstaje z naturalnego surowca — szkła (wełna szklana) lub skał bazaltowych (wełna skalna). Surowce te są stapiane w specjalnym piecu, w którym temperatura sięga aż 1400ºC, a następnie rozdmuchiwane na cienkie włókna, które na końcu procesu zamieniają się w wełnę. Ta następnie jest nasączona żywicą organiczną, formowana, utwardzana i cięta. W ten sposób powstają płyty, maty i granulat wykorzystywane do ocieplania różnych elementów domu, a także otuliny używane to izolacji termicznej rur.

Niezależnie od rodzaju wełny, ten typ materiału charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,045 do 0,032 W/(m·K)) i przeciwogniowymi (wełna jest klasyfikowana jako materiał niepalny), a dodatkowo jest odporny na powstawanie grzybów i bakterii. Jest także elastyczny, co pozwala łatwo dopasowywać go do różnych płaszczyzn i nierówności. Jego minusem jest z kolei wysoka nasiąkliwość, która sprawia, że należy go bardzo dobrze chronić przed zawilgoceniem.

Styropian

Styropian to ekspandowany polistyren w formie białych granulek uformowanych w płyty czy maty laminowane papą. Jest także dostępny pod postacią sypkiego granulatu, używanego jako samodzielna izolacja termiczna lub dodatek do tynków czy zapraw. Styropian wyróżnia się przede wszystkim dobrymi parametrami mechanicznymi i małą nasiąkliwością. Jego współczynnik λ wynosi 0,031 W/(m·K). Wadami tego materiału jest wrażliwość na wysokie temperatury, pod których wpływem ulega stopieniu, a także mała sprężystość.

Oba ww. materiały mają swoje wady i zalety. Każdy, kto ma jednak doświadczenie w ocieplaniu, wie, że do innych elementów domu lepiej jest używać styropianu, a do innych wełnę, dlatego trudno wskazać, który z nich jest jednoznacznie lepszy. Ostatecznie, wszystko zależy od naszych dokładnych potrzeb, oczekiwań oraz od rachunku ekonomicznego.