Jak urozmaicić ogród o zimowym śnie?

Przełom zimy i wiosny jest szczególnie ważnym okresem dla wszystkich ogrodników. Wreszcie docierają do nas ciepłe promienie słoneczne, rośliny powoli budzą się do życia, ogród nabiera kolorów, a my chęci do pracy. Czynności, które mamy do wykonania na działce zarówno te drobne, jak i gruntowne są jednymi z niewielu naprawdę przyjemnych obowiązków. Dbanie o nasz własny kawałek ziemi dostarcza ogromnej satysfakcji, a obserwowanie jak coś wzrasta dzięki naszemu zaangażowaniu, pozwala poczuć się jak prawdziwy rolnik czy sadownik. Taka praca zapewnia również odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, która jest korzystna dla zdrowia. Od czego warto zacząć zimowe prace w ogrodzie? Jak najlepiej wykorzystać ten czas? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Nowe rośliny w naszym ogródku

Krótki okres, kiedy powoli kończy się zima, a jeszcze wolniej zaczyna się wiosna, to idealny moment, by rozszerzyć gamę roślin, które z dbałością hodujemy w naszym ogrodzie. W tym czasie sporo gatunków wykazuje się największym stopniem adaptacji. Specyficzne warunki atmosferyczne i stan gleb pozwala na to, by wiele różnorodnych roślin mogło puścić korzenie. Oczywiście, przed ich zakupem sprawdźmy, czy aby na pewno ten konkretny gatunek lubi takie warunki, jakie jesteśmy mu w stanie zaoferować.

Krzewy ozdobne i dodatki

Świeże spojrzenie na wracający do życia ogród, potrafi być bardzo inspirujące. Pozwala również spojrzeć z innej perspektywy na jego aranżację – nagle dostrzegamy świetne miejsce na piękny krzew, który tak bardzo nam się podoba, ale jak dotąd nie mogliśmy znaleźć dla niego miejsca. Wreszcie mamy pomysł, gdzie postawić te piękne kamienne donice, które kupiliśmy na noworocznej wyprzedaży… trzy lata temu!

Miejsce na odpoczynek

Budowa altanki czy jakiejkolwiek innej zabudowy wymaga sporo wysiłku i planowania. Kiedy jest na to lepszy moment niż na samym początku sezonu? Mamy jeszcze mnóstwo sił i chęci, a świeże spojrzenie może naprowadzić nas na ciekawe, nietuzinkowe rozwiązania.

Mamy nadzieję, że w trakcie lektury wpadło Wam do głowy kilka pomysłów na to, co można zrobić w ogrodzie w tym niezwykłym okresie przejściowym. Zatem… narzędzia w dłoń i do pracy, bo następna taka okazja będzie dopiero za rok!