O czym należy pamiętać przy montażu drzwi i okien?

Dowiedz się jak prawidłowo montować drzwi i okna, aby służyły Ci przez wiele lat. Od tego jak zamontujesz drzwi i okna będzie zależeć w przyszłości, czy będą one funkcjonalne, szczelne i estetyczne. Zapoznaj się z naszymi poradami, a nie będziesz musiał przeznaczać pieniędzy na późniejsze naprawy i poprawki. 

Montaż drzwi wewnętrznych w mieszkaniu

Podczas montażu drzwi, bardzo istotną czynnością jest prawidłowe umieszczenie ościeżnicy. Kupując drzwi masz już ułatwione zadanie, ponieważ w komplecie znajduje się ościeżnica, która będzie idealnie pasować do drzwi. Raczej ciężko byłoby zamontować ościeżnicą z innej pary drzwi. Jeśli posiadasz wszystkie potrzebne elementy do montażu, możesz zabrać się do pracy. Najpierw należy zacząć od wstawienia ościeżnicy oraz unieruchomienia jej w ościeży. Oścież to nic innego jak otwór, w którym będą umieszczone drzwi za pomocą klinów. Pamiętaj, aby dla uzyskania stabilności, oścież była większa od ościeżnicy — najlepiej o 1,5 cm. Ościeżnicę koniecznie wypoziomuj, a następnie zamontuj na kołkach montażowych. Po tych czynnościach, możesz założyć drzwi i sprawdzić, czy normalnie się otwierają i zamykają. Jeśli nie widzisz żadnych problemów, ściągnij drzwi i wypełnij szczelinę między ościeżnicą a ścianą oraz miejsce po usunięciu klinów pianką montażową. Gdy pianka wyschnie, czas na umieszczenie list wykończeniowych i zamontowanie drzwi na zawiasach. 

Montaż okien w mieszkaniu

Jeśli macie już plan, ale brak Wam pomysłów co możecie zrobić, tak aby zmienić charakter Waszego wnętrza — skorzystajcie z naszych propozycji. Pierwszym pomysłem, który może wydawać się oczywisty, jest malowanie. Pomoże ono najszybciej i w najbardziej widoczny sposób wprowadzić sporą zmianę w mieszkaniu. Jednak czy wiecie, że możecie pomalować także płytki? Jeśli znudziła się Wam kuchnia czy łazienka, to właśnie pomalowanie płytek w kilka godzin może zupełnie odmienić charakter wnętrza. My polecamy farby o wykończeniu matowym. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w kuchni, bowiem łatwo je doczyścić. Wyczyszczenie drewnianych mebli oraz nałożenie nowej bejcy to świetny sposób na odnowienie zniszczonych mebli, oraz zaoszczędzenie gotówki na inne zakupy np. dodatki. Kupno nowych zasłon czy wymiana starych ozdób na nowe sprawią, że niskim budżetem jesteście w stanie podnieść standard pomieszczenia oraz nadać mu elegancji i szyku. Wymiana podłogi oraz listew przypodłogowych razem z malowaniem, spowodują, że Twoje mieszkanie odzyska dawny blask oraz będzie wyglądało schludniej. Ostatnią rzeczą, którą proponujemy jest wymiana jednego mebla — może to być np. stara sofa lub łóżko. Sprawi ona, że poprawicie sobie humor nowym zakupem, a remont nie zabierze Wam sporo czasu. 

Przed montażem okien, dokonaj dokładnych pomiarów ościeży. Najlepiej, aby okno było niższe od ościeży o 5 cm i węższe o 2 cm. Dzięki temu będziesz miał pewność, że okno zostanie dobrze dopasowane i poprawnie zamontowane. Podczas montażu równie ważne jest dopasowanie okna do ościeży. Jeśli otwór będzie za duży, okno nie będzie umieszczone stabilnie i pewnie, natomiast pianka montażowa będzie ulegać rozszczelnianiu. To spowoduje straty ciepła w naszym mieszkaniu — ciepłe powietrze będzie bardzo szybko uciekać na zewnątrz budynku. Jeśli zaś oścież będzie zbyt mała, wtedy też doprowadzi to do odkształceń ramy okiennej i utrudni korzystanie z okna na co dzień. 

Podczas montażu drzwi i okien zastosuj się do jego podstawowych zasad, a unikniesz trudności i problemów w przyszłości. Przed dokonaniem remontu upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały oraz dokonałeś odpowiednich pomiarów. Jeśli niczego Ci nie brakuje, to nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Ci powodzenia!